Szybka reakcja policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie uratowała życie 53-latka. Mieszkaniec Lublina usiłował odebrać sobie życie. Członkowie jego rodziny szybko zareagowali odcinając sznur, na którym powiesił się mężczyzna. Jednocześnie powiadomili policję. Mundurowi przeprowadzili reanimację przywracając jego funkcje życiowe. Niedoszły samobójca trafił pod opiekę specjalistów.
We wtorek kilka minut po godz. 21:00 dyżurny lubelskiej jednostki otrzymał zgłoszenie z treści, którego wynikało, że 53-latek z Lublina usiłował popełnić samobójstwo. Mężczyzna powiesił się w swoim mieszkaniu. Pod wskazany adres natychmiast pojechali policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie.
Funkcjonariusze na miejscu w przedpokoju jednego z mieszkań na lubelskich Tatarach zauważyli leżącego mężczyznę, który został odcięty przez członków rodziny. Okazało się, że mężczyzna nie ma funkcji życiowych.
Mundurowi natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Prowadzili ją do czasu przyjazdu załogi karetki pogotowia, a później wspólnie z ratownikami medycznymi. Po przywróceniu krążenia policjanci pomogli w przeniesieniu mężczyzny do karetki. Następnie został on przewieziony do szpitala.
Dzięki właściwej reakcji zgłaszających i szybkiej interwencji policjantów nie doszło do tragedii, a 53-latek trafił pod opiekę specjalistów.
Samobójstwa w Polsce
W Polsce w 2017 roku odebrało sobie życie 5,3 tys. osób. W 2012 roku ofiar było ponad 4 tysiące. NIK informuje, ile Polacy muszą czekać na świadczenia dotyczące pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Do poradni zdrowia psychicznego najdłużej czekają mieszkańcy województwa mazowieckiego – średnio 47 dni, natomiast najkrócej w województwie świętokrzyskim, gdzie według danych NFZ na miejsce w poradni nie trzeba czekać. Jednak znacznie dłużej dorośli musieli odstać, jeśli chcieli skorzystać z usług psychologów. Najdłużej, bo średnio 260 dni muszą poczekać mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, 46 mazowieckiego, 30 dni łódzkiego, najkrócej, bo około 3 dni czeka się w województwach: śląskim i opolskim
Porównanie wskaźników samobójstw na 100 tys. mieszkańców w 2015 r. prowadzone w odniesieniu do 22 państw europejskich wykazało, że wskaźnik wyższy niż Polska (13,5 osoby na 100 tys. mieszkańców) wystąpił tylko w sześciu krajach (Estonii, Belgii, na Węgrzech, Słowenii, Łotwie i Litwie)” podsumowuje skutki depresji Najwyższa Izba Kontroli.