Od lipca br. trwa protest policjantów. Najpierw funkcjonariusze rezygnowali z wypisywania mandatów. Teraz masowo biorą zwolnienia lekarskie. Jak informuje radio RMF FM, zaczyna brakować policjantów do pełnienia codziennej służby. Komendant Główny Policji wystosował do funkcjonariuszy list, w którym apeluje o podjęcie pracy i przyjęcia propozycji przedstawionych przez rząd. Dramatyczny apel został opublikowany również w internecie.
Strajk policjantów wciąż przybiera na sile. Od kilku dni funkcjonariusze masowo korzystają ze zwolnień lekarskich. Związkowcy szacują, że aż jedna czwarta wszystkich polskich policjantów nie przychodzi obecnie do pracy.
„Związki zawodowe służb mundurowych wzywają szefa MSWiA do natychmiastowych rozmów w sprawie postulatów funkcjonariuszy i prowadzenia ich do osiągnięcia porozumienia. Policjanci od kilku dni w ramach protestu masowo biorą zwolnienia lekarskie. Według naszych szacunków, nawet 25 procent funkcjonariuszy w całym kraju przebywa na L4” – informują policyjni związkowcy po posiedzeniu zarządu Federacji Służb Mundurowych.
Dramatyczny apel Komendanta Głównego Policji
„Tak jak Wy wierzę w sens służby, w poświęcenie i oddanie. Wierzę w odpowiedzialność. Wierzę, że wszyscy mamy pełną świadomość tego, co może się stać, kiedy zabraknie nas na ulicach. Dlatego staję przed Wami i proszę o zrozumienie.
Czytaj także: Zabraknie funkcjonariuszy do akcji Znicz? Policjanci masowo idą na zwolnienia lekarskie
„Nie dopuśćmy do tego, by na ulicach zaczęli rządzić bandyci. Z perspektywy doświadczeń i dzisiejszego postrzegania polskiej Policji jako kręgosłupa bezpieczeństwa wewnętrznego Polski chcę podkreślić, że zawsze będę z policjantami i zawsze będę ich wspierał i podejmował wszelkie możliwe działania dla poprawy ich sytuacji” – czytamy w liście.
Na stronie internetowej policji opublikowano pełną treść listu KGP do protestujących policjantów.
O co walczą policjanci?
Wśród postulatów związków zawodowych znalazły się dodatkowe pieniądze na podwyżki – 650 zł na każdego funkcjonariusza, emerytura po 15 latach służby oraz odmrożenie waloryzacji pensji. Policjanci domagają się również pełnej odpłatności za nadgodziny i służbę w dni wolne od pracy. Ponadto protestujący podnoszą kwestię zrównania statusu emerytalnego policjantów przyjętych przed i po 1999 roku. Domagają się również pełnej wypłaty za czas zwolnienia lekarskiego poniżej 30 dni.