Radomszczańscy policjanci pod nadzorem miejscowego prokuratora wyjaśniają okoliczności i przyczyny śmierci 38-letniej kobiety i 39-letniego mężczyzny. W chwili obecnej wszystko wskazuje na to, że młode małżeństwo zatruło się tlenkiem węgla.
Dramatyczne chwile rozegrały się we wtorek 20 listopada 2018 roku. O godzinie 6.20 dyżurny policji otrzymał informację, że na terenie jednej z posesji w gminie Kodrąb młode małżeństwo zatruło się czadem.
Na miejsce natychmiast udały się służby ratownicze. Niestety nie udało się przywrócić funkcji życiowych tym osobom. Prokurator nadzorujący czynności na miejscu zdarzenia zadecydował, że ciało 38 – letniej kobiety i jej męża zostaną zabezpieczone w radomszczańskim prosektorium. Tam eksperci przeprowadzą szczegółowe badania, które wyjaśnią przyczyny tragedii.
Młode małżeństwo zginęło przez nieszczelną kuchnię?
Funkcjonariusze policji ustalili, że para zajmowała zaadoptowane na mieszkanie pomieszczenie budynku gospodarczego znajdującego się na terenie tej posesji. Wszystko wskazuje na to, że do zatrucia tlenkiem węgla doszło ze względu na nieszczelność kuchni kaflowej, która stanowiła źródło ogrzewania tego pomieszczenia.
Policja ostrzega
Policjanci i strażacy apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy sprawdzać stan techniczny przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Taką kontrolę należy przeprowadzać co najmniej raz w roku.
Czad (tlenek węgla) to silnie toksyczny gaz, który jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Człowiek nie potrafi go wyczuć ani zobaczyć. Najbardziej niebezpieczny jest dla osób, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu podczas spalania powstaje śmiertelny gaz.
W odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w kilkanaście minut. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla możemy zminimalizować instalując w domu czujnik tlenku węgla. Wykryje on czad i będzie emitował sygnały alarmowe w sytuacji nadmiernego stężenia w powietrzu. Takie urządzenie podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.