Wierni są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy Świętej i powstrzymania się od prac niekoniecznych 1 stycznia – poinformował rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Kościół przypomina, że pierwszego dnia roku przypada tzw. święto nakazane.
Następnego dnia po zabawie sylwestrowej, katolicy mają obowiązek uczestniczyć we Mszy Świętej. Rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomina, że wynika to z kanonów 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
„1 stycznia obchodzimy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Jest to jedno z ośmiu tzw. 'świąt nakazanych’. To znaczy, że wierni 1 stycznia są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy Świętej i powstrzymania się od prac niekoniecznych. Tak, jak w każdą niedzielę. W ten sposób katolicy na całym świecie z Matką Bożą rozpoczynają nowy rok” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.
Wierni w czasie świąt mają obowiązek uczestniczyć we Mszy Świętej, a także powstrzymywać się od wykonywania prac i zajęć, które „utrudniają uczczenie niedzieli jako dnia poświęconego Bogu oraz korzystanie z należnego odpoczynku.”
Rzecznik przypomina również, że 1 stycznia za publiczne odmówienie hymnu Przyjdź Duchu Święty (Veni Creator) można uzyskać odpust zupełny.
„Odpust ten można uzyskać, spełniając zwykłe warunki, a więc: brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, stan po spowiedzi sakramentalnej i przyjęcie Komunii Świętej oraz odmówienie modlitwy w intencjach papieskich” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Episkopatu.
Święta nakazane
Ks. Rytel-Andrianik przypomina, że świętami nakazanymi w Polsce są niedziele i przypadające w niedzielę uroczystości: Wielkanoc i Wniebowstąpienie. Do tej grupy zalicza się również w uroczystość:
- Narodzenia Pańskiego (25 grudnia),
- Objawienia Pańskiego (6 stycznia),
- Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało),
- Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia).
- Wszystkich Świętych (1 listopada).
Źródło: Episkopat