Z najnowszych wyników badań naukowców wynika, że już wkrótce na świecie może zabraknąć kawy. Powody to rosnące spożycie tego napoju, a także zmiany klimatyczne.
Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Filiżanka małej czarnej lub z mlekiem towarzyszy nam nie tylko rano. Kawę pijemy na spotkaniach towarzyskich, w podróży, podczas pracy oraz w sytuacjach, które wymagają od nas energii do działania. Tym bardziej niepokojące są doniesienia naukowców, którzy twierdzą że na świecie może zabraknąć kawy. Zdaje się, że nadchodzą ciężkie czasy…
Na świecie może zabraknąć kawy
Według badań opublikowanych w „Science Advances”, 60 proc. spośród wszystkich 120 znanych na świecie gatunków kawowca jest zagrożonych wyginięciem.
W większości chodzi o drzewa rosnące w naturalnym otoczeniu. Według naukowców to właśnie te rośliny mają największe znaczenie dla upraw kawy. Jeden z autorów opracowania twierdzi, że gdyby nie kawowce rosnące „na wolności”, na świecie byłoby znacznie mniej kawy niż obecnie.
Autorzy raportu twierdzą, że 28 procent dzikich gatunków znajduje się na terenach, które nie są w żaden sposób chronione. Zaledwie połowa takich gatunków ma zabezpieczenie w postaci nasion w specjalnych bankach.
Z raportu opublikowanego w „Global Change Biology” wynika, że zagrożony wyginięciem jest także najpopularniejszy gatunek kawy na świecie, czyli arabica. Według naukowców w ciągu najbliższych 70 lat populacja tego gatunku może zmniejszyć się o połowę.
Kawa korzystna dla naszego zdrowia? Ekspert wylicza zalety
Każdego dnia na świecie wypija się ok. 3 mld filiżanek tego napoju; w Polsce na jedna osobę przypada mniej więcej 1-1,5 filiżanki kawy dziennie.
„Cały czas pokutuje przekonanie, że kawa to niezdrowa używka. Tymczasem badania nie tylko obalają te mity, ale również pokazują, że kawa może mieć bardzo wiele prozdrowotnych wartości” – podkreśliła ekspertka.
Codzienne wypijanie nawet niewielkich ilości „małej czarnej” może zmniejszać ryzyko zgonów z powodu bardzo wielu chorób, m.in. cukrzycy, udarów, chorób układu krążenia czy układu oddechowego.
Kawa nieodłącznie kojarzy się z działaniem kofeiny, która sprawia, że jesteśmy mniej senni, pobudza do działania i powoduje, że koncentracja jest lepsza. „To ma oczywiście przełożenie na pamięć długotrwałą oraz wpływ na demencję. Stąd wiele badań potwierdza także pozytywny wpływ kawy na profilaktykę chorób Alzhaimera i Parkinsona” – dodała ekspertka.
Źródło: tvp.info, doxa.fm, Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autor: Kamil Szubański