Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało komunikat skierowany do rodziców dzieci w wieku szkolnym. Wyjaśniono w nim najważniejsze zagadnienia związane ze zbliżającym się strajkiem w oświacie. MEN zapewnił, że protest nie jest powodem, dla którego można zamknąć szkoły.
Piątkowe negocjacje strony rządowej ze związkowcami reprezentującymi nauczycieli zakończyły się fiaskiem. Choć jeszcze w niedzielę obie strony podejmą próbę zażegnania sporu, to wydaje się mało prawdopodobnym, aby rządowi udało się powstrzymać zaplanowany na 8 kwietnia strajk.
W związku z napiętą sytuacją w polskiej oświacie na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawił się komunikat. Na wstępie podkreślono, że strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w szkołach lub przedszkolach. Nie można również zamknąć placówek z tego powodu. Ponadto na dyrektorze szkoły lub przedszkola ciąży obowiązek zapewnienia podopiecznym higienicznych warunków pobytu na terenie placówki.
„Zapewnienie opieki ma odbywać się zgodnie z planem pracy przedszkola lub szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta” – podkreślono.
„Dyrektor ma obowiązek zawiadomienia rodziców o strajku. Nawet jeśli dyrektor zawiadomi rodziców o planowanym strajku, zarówno on, jak i organ prowadzący przedszkole/szkołę mają obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pobytu dzieci w placówkach. Nie ma mowy o tym, aby dziecko w takiej sytuacji nie zostało przyjęte do placówki” – czytamy w komunikacie resortu.
MEN informuje, że na dyrektorze ciąży obowiązek powiadomienia rodziców o sposobie zapewnienia przez szkołę zajęć opiekuńczych w tym czasie. „Rodzic ma prawo zapytać dyrektora, w jaki sposób zapewni dziecku, uczniowi opiekę w trakcie strajku i w jakich warunkach” – wyjaśniono.
„Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły/ przedszkola rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a przedszkole/szkoła nie zapewni opieki dziecku na czas strajku, rodzic powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego oraz kuratora oświaty” – dodaje MEN.
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Facebook