Pośpieszne zmiany w organizacji egzaminów szkolnych wprowadzane w reakcji na strajk nauczycieli mogą naruszać prawa obywatelskie – informuje rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Na stronie RPO pojawił się komunikat, w którym wyjaśniono wątpliwości.
Ogólnopolski strajk nauczycieli postawił pod wielkim znakiem zapytania organizację egzaminów gimnazjalnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej próbując ratować sytuację wydało dwa rozporządzenia, które regulują przeprowadzanie testów. Ostatecznie egzaminy udało się przeprowadzić niemal we wszystkich szkołach w Polsce.
Sprawie przygląda się jednak rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. RPO wydał komunikat, w którym podzielił się wątpliwościami związanymi z egzaminami gimnazjalnymi. W tym kontekście wymienił dwa rozporządzenia MEN. Wprowadziły one możliwość powoływania do zespołów nadzorujących przebieg egzaminów „innych nauczycieli„, jeżeli nauczyciele zatrudnieni w placówce, gdzie przeprowadzany jest egzamin, nie mogą być powołani.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
RPO, powołując się na Kartę Nauczyciela, kwestionuje zwrot „inni nauczyciele”. Wyjaśnia, że nauczyciel jest osobą zatrudnioną w szkole (na etacie). „W świetle ustawy o Karcie Nauczyciela nie są np. nauczycielami osoby o kwalifikacjach nauczycielskich zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej albo emerytowani pedagodzy” – tłumaczy.
„Rozporządzenie w ogóle zignorowało problem tego, czy członek zespołu egzaminacyjnego w ogóle pracuje na etacie w jakiejkolwiek szkole. Nie wskazuje też, w jaki sposób tym osobom się zapłaci” – czytamy w analizie. W ocenie Bodnara, powołanie do zespołów nadzorujących egzaminy osób, które nie spełniają warunków z Karty Nauczyciela, może doprowadzić do unieważnienia egzaminów.
Kolejne zastrzeżenie RPO dotyczy kwestii obowiązywania nowych przepisów. Rozporządzenia MEN weszły w życie następnego dnia po ich ogłoszeniu. „Tymczasem informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, gimnazjalnego i maturalnego powinna być ogłaszana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną nie później niż do 10 września roku szkolnego” – dodaje RPO.
„Egzaminy szkolne są kwestią niezwykle ważną, więc tym bardziej należy dbać o zgodności z prawem, przewidywalność reguł i zapewnienie spokoju pracy kadry szkolnej” – podkreślono w komunikacie.
Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich