10 stycznia 2013 roku ukazało się kolejne wydanie miesięcznika genealogiczno-historycznego More Maiorum. W dwunastym numerze periodyku można znaleźć wiele artykułów o różnorodnej tematyce:
- Wywiad z p. Jackiem Tomczykiem – prezesem Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej. Pan Jacek opowiada o początkach fascynacji genealogią, celach Towarzystwa Genealogicznego oraz zagranicznych genealogach, których poszukiwania przodków zawędrowały w rejony Częstochowy.
- W tym miesiącu będziemy obchodzić 151. rocznicę powstania styczniowego, które było największym zrywem niepodległościowym Polaków w XIX wieku. W walkach wzięło udział aż 200 tys. polskich żołnierzy! Przytoczymy historię braci Skarżyńskich oraz powstańca-poety Edwarda Stefana Machczyńskiego.
- Kolejny artykuł poświęcony jest genealogii polskiego poety – Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jako ciekawostkę można podać, że literat urodził się w styczniu 1905 roku, a już w grudniu tego samego roku na świat przyszedł jego brat! Przodkom Gałczyńskiego poświęcone jest 15 stron periodyku.
- Wartym przeczytania tekstem jest również odpowiedź na pytanie „Czy jestem szlachcicem”? Jest to wstęp do nowego działu jakim jest „Heraldyka”. Poruszane będą tutaj zagadnienia z zakresu herbów, szlachectwa i wszystkiego tego, co związane jest właśnie z heraldyką.
- Wiele stron miesięcznika zostało dedykowane polskim formacjom wojskowym w latach 1914-1918, ocenie ich znaczenia militarnego i politycznego. Artykuł jest bardzo ciekawy, każdy dowie się z niego wielu interesujących rzeczy. Warto zacytować ostatni fragment artykułu: 11 listopada 1918 roku Niemcy podpisały zawieszenie broni w Compiègne. Tego samego dnia do Warszawy przybył Józef Piłsudski. Sen o wolnej Polsce stał się rzeczywistością. 123 lata walki, tej na polach bitew kolejnych powstań narodowych, tej konspiracyjnej i tej najmniejszej, w sercu każdego Polaka, przyniosły wreszcie upragniony skutek. Wojna się skończyła, zaborcy byli pokonani. Warto przytoczyć słowa nieugiętego Marszałka: Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska. Żadne słowa nie oddadzą lepiej tego co osiągnęło pokolenie Polaków, które zdołało wywalczyć niepodległość.„
- Następnym ciekawym artykułem jest ten, który opisu Cmentarz Bernardyński. W Wilnie jest dzielnica, trochę zapomniana, na wschód od Starego Miasta – to Zarzecze. Jest to miejsce, gdzie znajduje się wiele zakamarków, starych kamienic, magicznych uliczek. W jednym z budynków nieczynnego od 1864 roku klasztoru Sióstr Bernardynek mieszkał Konstanty Ildefons Gałczyński.
- Dla tych, których poszukiwania genealogiczne zawędrowały na tereny dzisiejszych Czech został poświęcony poradnik „Jak poszukiwać w Czech?”. Czeskie archiwa udostępniły swój ogromny zasób w Internecie. Znalezienie konkretnej metryki nie jest trudne, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.
- W miesięczniku znajduje się jeszcze kilka wartych uwagi zagadnień. Serdecznie zapraszamy do lektury! Z pewnością każda osoba, która interesuje się genealogią lub szeroko rozumianą historię znajdzie w tym numerze coś dla siebie.
Numer dostępny tutaj More Maiorum nr 12
Czytaj także: Niezwykły życiorys kpt. Władysława Nawrockiego