Grzegorz Schetyna po raz kolejny przedstawił swoją propozycję, która uzdrowić polski system oświaty.
Strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia. Rząd nie dogadał się bowiem z ZNP oraz FZZ ws. podwyżek dla nauczycieli. Porozumienie podpisała jedynie oświatowa „Solidarność”, jednak pomimo tego protest się rozpoczął. Rządowi zarzucano ponadto, iż liderem oświatowej „Solidarności” jest Ryszard Proksa, który startował na radnego z list Prawa i Sprawiedliwości.
Sławomir Broniarz, szef ZNP, przyznaje, że związek może wrócić do rozmów, jednak rząd musi przedstawić nauczycielom nowe propozycje. Tymczasem Beata Szydło wzywa, aby centrale związkowe podpisały to samo porozumienie, które wcześniej parafowała „Solidarność”.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Grzegorz Schetyna wie jak uzdrowić oświatę?
Głos ws. strajku nauczycieli po raz kolejny zabrał lider PO, Grzegorz Schetyna. Polityk przedstawił pomysł swojej partii na to, w jaki sposób rozwiązać problemy trawiące polski system edukacji. Schetyna uważa, że panaceum będzie powołanie nowej instytucji.
„Nie ma powrotu do systemu sprzed deformy Anny Zalewskiej. Mamy projekt demokratycznej szkoły z większym udziałem rodziców, chcemy powołać nową Komisję Edukacji Narodowej żeby szkoła nie była zależna od polityków” – powiedział Grzegorz Schetyna.
Ten sam pomysł podczas sobotnie konwencji PO przedstawiła Barbara Nowacka, która jest jedną z twarzy Koalicji Obywatelskiej. „Po ponad trzech latach możemy Annie Zalewskiej powiedzieć: wara od naszych dzieci i wara od polskiej szkoły. By szkoła nie uległa więcej takiej presji, naciskom i manipulacji jak dziś ulega program nauczania, powołamy komisję edukacji narodowej niezależną, silną, odpowiadającą przed parlamentem, która będzie tworzyć programy na lata” – powiedziała.
Co ciekawe, Komisja Edukacji Narodowej funkcjonowała już w Polsce w XVIII wieku. Komisja Edukacji Narodowej była zarazem pierwszą w Polsce jak i w całej Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. Więcej TUTAJ.
Czytaj także: Strajk nauczycieli zagraża maturom? Broniarz: „Tak”