Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny zaprosił do okrągłego stołu ws. oświaty zaprosił przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających nauczycieli. Na informację zareagował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
„Premier Mateusz Morawiecki wysłał dzisiaj zaproszenia na dalszą część debaty oświatowej” – powiedział w rozmowie z TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk. „Liczymy na to, że te osoby, które są zainteresowane przyszłością oświaty, po prostu przyjdą i będą rozmawiać” – dodał.
Portalowi wpolityce.pl udało się dotrzeć do treści wspomnianego listu. Morawiecki podzielił się w nim wnioskami z pierwszej tury debaty przy okrągłym stole. Następnie podkreślił, że ustalenia z czwartkowego spotkania są „doskonałym punktem wyjścia” do dalszej debaty.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
„Mam głęboką nadzieję, że do dialogu, poza nauczycielami niezrzeszonymi oraz przedstawicielami Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność dołączą pozostałe związki zawodowe, które reprezentują dużą grupę nauczycieli” – napisał premier.
Poza związkowcami szef rządu zaprosił także przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak przekonuje, debata jest niezbędna dla ustalenia najważniejszych potrzeb edukacji. „Bez Państwa nie będzie ona pełna” – podkreślił.
Wszystko wskazuje jednak, że druga tura rozmów odbędzie się również bez przedstawicieli protestujących związków. Szef ZNP Sławomir Broniarz powiedział, że nie zamierza brać udziału w spotkaniu.
Okrągły stół ds. polskiej oświaty
W związku ze strajkiem nauczycieli i brakiem porozumienia związkowców ze stroną rządową, premier Mateusz Morawiecki wyszedł z inicjatywą utworzenia szerokiej debaty na temat stanu polskiej edukacji. Pierwsza tura rozmów odbyła się 26 kwietnia na PGE Narodowym.
W obradach wzięli udział przedstawiciele strony rządowej, politycy, uczniowie, rodzice, przedstawiciele oświatowej „Solidarności” i eksperci w dziedzinie edukacji. Debaty w proponowanym kształcie nie zaakceptowały związki nauczycielskie. Przy stole zabrakło także przedstawicieli parlamentarnej opozycji.
Druga tura rozmów rozpocznie się we wtorek o godzinie 11.00 w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Źródło: wpolityce.pl/ wPolsce.pl, TVN24 wMeritum.pl