Niedługo po tragicznej burzy w Tatrach prof. Jan Hartman zaapelował o usunięcie krzyża z Giewontu. Przez media przetoczyła się dyskusja, jednak temat nadal budzi emocje. Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula wraz z zastępcami opublikowali list otwarty skierowany do filozofa.
Przypomnijmy, że 22 sierpnia nad Tatrami przeszły intensywne burze. Najtragiczniejsze zdarzenia miały miejsce na Giewoncie. W wyniku wyładowań atmosferycznych zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci, a 150 zostało rannych i trafiło do szpitala.
Niedługo po tych wydarzeniach w mediach zaczęły się pojawiać głosy obarczające winą… krzyż. Szerokim echem odbił się zwłaszcza komentarz filozofa, prof. Jana Hartmana. „Krzyż nadal zabija! Usunąć z Giewontu!” – zaapelował. Przeciwników krzyża nie przekonywały argumenty, że pioruny i tak uderzyłyby w szczyt, nawet gdyby nie było tam konstrukcji.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Władze Zakopanego napisały list
Głos w sprawie zabrały w końcu władze Zakopanego. Burmistrz Leszek Dorula wspólnie z zastępcami napisali list otwarty zaadresowany do prof. Hartmana. „Pragniemy mocno i zdecydowanie zaprotestować. W imieniu mieszkańców Zakopanego i górali, przywiązanych do swojej tradycji i chrześcijańskiej wiary przekazywanej z pokolenia na pokolenie, nie wyrażamy zgody na takie traktowanie krzyża, który nasi przodkowie z wielkim trudem i poświęceniem ustawili na Giewoncie na przełomie XIX i XX w.” – czytamy w liście.
Autorzy przekonują, że krzyż na Giewoncie ma nie tylko znaczenie religijne, ale również symboliczne. „Stanowi charakterystyczny element roztaczającego się z Zakopanego widoku na panoramę Tatr, jest celem licznych pielgrzymek i wędrówek, a na pamiątkę wizyty św. Jana Pawła II w naszym mieście w 1997r. wpisany jest także wraz z kluczami papieskimi w herb Zakopanego” – tłumaczą władze miasta.
„Wypowiedź Pana Profesora bardzo nas wszystkich dotknęła w momencie, gdy przeżywaliśmy tragedię związaną z burzą w Tatrach, nieśliśmy pomoc i wsparcie poszkodowanym, także poprzez modlitwę. Wszystkie nasze działania skupione były na tym tragicznym wydarzeniu, ale teraz podejmujemy kolejne wyzwanie – obrony krzyża, którego zawsze broniliśmy i bronić nadal będziemy” – zapewniają autorzy.
„Usunięcie krzyża z Giewontu nie podniesie bezpieczeństwa w Tatrach”
Władze miasta przypominają, że interweniowały w przeszłości ws. krzyża, kiedy wymazywano go na fotografiach, czy obrazach. Zadeklarowały również, że zareagują, jeśli ktokolwiek będzie go chciał usunąć ze szczytu siłą.
„Trudno nam zgodzić się z argumentacją, nie tylko Pana Profesora, ale także różnych osób i środowisk, dotyczącą realnego zagrożenia jakie stwarza krzyż na Giewoncie. Góry są miejscem pięknym, ale także niebezpiecznym. Wszyscy, którzy przemierzają górskie szlaki, powinni mieć tego świadomość” – zauważyli autorzy listu.
„Usunięcie krzyża z Giewontu nie podniesie bezpieczeństwa w Tatrach, dlatego taka propozycja jest przez nas odbierana jedynie jako ideologiczny atak, któremu musimy się przeciwstawić” – dodają.
Źródło: wMeritum.pl, zakopane.pl