Wybory parlamentarne już 13 października. Do udziału w głosowaniu zachęca Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W „Słowie przed wyborami parlamentarnymi” wyjaśnił, jakimi przesłankami powinien kierować się katolik wybierając kandydata.
Abp Stanisław Gądecki dołączył do osób apelujących o udział w wyborach parlamentarnych. Na oficjalnej stronie Episkopatu Polski pojawił się komunikat z przesłaniem hierarchy.
„Zachęcając do udziału w wyborach pragnę najpierw przypomnieć, że z moralnego punktu widzenia miłość Ojczyzny i odpowiedzialność za dobro wspólne wymagają od wszystkich korzystania z prawa wyborczego. Nic – poza nadzwyczajnymi okolicznościami – nie usprawiedliwia nieobecności katolików w sprawach publicznych” – podkreślił abp Gądecki.
Jak powinien głosować katolik? Abp Gądecki wyjaśnia
Przewodniczący KEP postanowił przypomnieć o kilku podstawowych zasadach Katolickiej Nauki Społecznej. „W procesie dokonywania odpowiedzialnego wyboru odpowiedniego kandydata należy wziąć pod uwagę: jego prawość moralną, kompetencje w dziedzinie życia politycznego i obywatelskiego, potwierdzone dotychczasową działalnością publiczną, świadectwo życia w rodzinie oraz małej ojczyźnie” – podkreślił abp Gądecki.
„Liczą się również takie cechy osobowości jak: wyrazista tożsamość, szacunek do każdego człowieka, postawa dialogu i umiejętność współpracy z innymi, zdolność do roztropnego rozwiązywania konfliktów, miłość Ojczyzny oraz traktowanie władzy jako służby” – dodał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W dalszej części komunikatu, abp Gądecki wyjaśnia, że pomiędzy katolikami mogą istnieć różnice poglądów. Przestrzega jednak przed relatywizmem moralnym. W ocenie hierarchy fundamentalne zasady etyczne nie mogą być przedmiotem jakichkolwiek negocjacji.
W komunikacie podkreślono, że katolicy powinni popierać programy:
– broniące prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci,
– gwarantujące prawną definicję małżeństwa jako trwałego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety,
– promujące politykę rodzinną i wspierające dzietność,
– gwarantujące prawo rodziców do wychowania własnego potomstwa zgodnie z wyznawaną wiarą i moralnymi przekonaniami.
Według abpa Gądeckiego katolicy nie mogą wspierać programów, które:
– starają się przedefiniować instytucję małżeństwa,
– usiłują ograniczyć prawa rodziców w zakresie odpowiedzialności za wychowanie ich dzieci,
– propagują demoralizację dzieci i młodzieży.
Hierarcha zastrzega, że katolicy nie mogą również wybrać kandydata, który wyraża poglądy budzące zastrzeżenia z moralnego punktu widzenia oraz ryzykowne z politycznego punktu widzenia.
Wybory parlamentarne 2019 – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęca do modlitwy
Podsumowując swój list do wiernych, abp Gądecki wyraził głębokie przekonanie, że w Polsce możliwe jest „budowanie narodowej wspólnoty poprzez dialog i solidarność w prawdzie, we wzajemnym szacunku”.
Hierarcha zaapelował również, aby nie rozbudzać nadmiernie emocji wyborczych, ponieważ może to doprowadzić do niezgody również po wyborach. „Życzę wszystkim, aby okres kampanii został zapamiętany nie tyle jako czas walki o władzę, ile raczej jako czas owocnej dyskusji o dobru naszej Ojczyzny i kierunkach jej integralnego rozwoju” – podkreślił abp Gądecki.
Źródło: episkopat.pl