Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w grze miejskiej, którą organizujemy z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wydarzenie odbędzie się w piątek 28 lutego o godzinie 13:00. Start: Plac Inwalidów na Żoliborzu. Zakończenie: Więzienie na Rakowieckiej o 17:00
Tematyka działań podziemia antykomunistycznego i powojennych stalinowskich represji dopiero na przestrzeni ostatnich kilku lat zaczęła przebijać się do świadomości społeczeństwa, lecz wciąż jest w niej obecna w niedostatecznym stopniu –szczególnie wśród młodzieży. Uważamy, że można ją przedstawiać na wiele atrakcyjnych sposobów, podkreślając zarówno postawę i pobudki osób biorących udział w Powstaniu Antykomunistycznym, jak i charakter represji, spotykających po zakończeniu II wojny światowej żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Z okazji tegorocznego święta oprócz wydarzeń organizowanych na Uniwersytecie Warszawskim, postanowiliśmy zorganizować grę miejską, która powinna przybliżyć realia czasów powojennych naszym młodszym pokoleniom
Scenariusz gry zakłada dotarcie do 4 lokalizacji historycznie związanych z Żołnierzami Wyklętymi, o których chcemy opowiedzieć w trakcie gry miejskiej. Na każdej ze stacji uczestników gry czeka zadanie do wykonania. W trakcie gry zgodnie ze scenariuszem udostępniane będą ustnie i w formie biogramów materiały, które umożliwią poprawne udzielenie odpowiedzi.W obiektywny sposób zaprezentujemy sylwetki żołnierzy polskich (również nieprowadzących działań zbrojnych przeciw powojennym władzom, jak rotmistrz Pilecki czy generał Fieldorf „Nil”) wraz z ich losami po 1945 roku, a także działania NKWD, bezpieki i stalinowskich sędziów i prokuratorów, wraz z opisem ich metod oraz przebiegiem procesów.
Gra ma pełnić rolę głównie edukacyjną, nie znaczy to jednak, że zabraknie jednak podczas niej elementów integracji oraz rywalizacji. Mamy nadzieję, że wszystko to pozwoli na uatrakcyjnienie formy tej interaktywnej lekcji historii i skłoni uczestników do większego zaangażowania.
Z racji tego, iż gra skierowana jest głównie do młodzieży i założono konieczność sprawnego poruszania się po Warszawie komunikacją miejską, by odnajdywać kolejne punkty (rozpiętość dzielnicowa to Żoliborz –Mokotów), przy każdej z grup obecny będzie opiekun, który nie tylko naprowadzi na dobry trop lub pomoże uniknąć podjęcia złej decyzji dotyczącej lokalizacji następnego celu, lecz chętnie porozmawia z uczestnikami i zachęcony opowie im nieco więcej, niż zakłada to scenariusz gry. Zwieńczeniem całego dnia zmagań będzie krótkie spotkanie z historykiem Tadeuszem M. Płużańskim, synem bliskiego współpracownika rotmistrza Pileckiego oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w asyście rekonstruktorów historycznych pod tablicą upamiętniającą ofiary zamordowane w więzieniu na Rakowieckiej.
Gorąco zachęcamy do udziału w grze miejskiej. Będzie to świetna okazja, by uzupełnić wiedzę pomijaną w podręcznikach do historii, a także aktywnie spędzić piątkowe popołudnie w gronie rówieśników. Na życzenie opiekunów i rodziców prześlemy skrótowy scenariusz gry.
Zapisy:
Anna Szarf: Tel: 511 840 856 mail: anna.k.szarf[at]gmail.com
Magda Puławska: Tel. 508 164 418 mail: pulawska.mag[at]gmail.com
Koordynatorzy gry:
Karol Darmoros Tel. 509446550 mail: kdarmoros[at]gmail.com
Michał Gawriłow Tel. 502955182 mail: michalgawrilow[at]gmail.com
Gra miejska Śladami Wyklętych
Organizator:
Młodzi dla Polski, NZS SGH, akcja „Upominamy się o was!”
Data:
28 lutego (piątek)
Start: godz. 12:30 – pl. Inwalidów (Żoliborz, Warszawa)
Zakończenie: godz. 17:00 – Rakowiecka (Mokotów, Warszawa:
4 grupy. 4 miejsca. 4 sylwetki.
1. Grupa Pileckiego
2. Grupa „Zapory”
3. Grupa „Łupaszki”
4. Grupa „Nila”
Zbiórka: godz. 12:30 pl. Inwalidów przy PKO. Tam każda grupa dostaje opiekuna oraz paszporty/książeczki, do których będą zbierać wlepki z Żołnierzami Wyklętymi a także kawałki portretów patronów swoich grup. Grupy otrzymują również mapy poszczególnych miejsc oraz znicze. Ekipy są wypuszczane w od godziny 13:00, co 10, 15 minut.
Idea: przedstawienie sylwetek Żołnierzy Wyklętych na zasadzie opozycji z ich katami (stalinowskimi sędziami, prokuratorami, aparatczykami)
Fot.: materiały prasowe Upominamy się o Was