Do znalezienia rozwiązań prawnych, „pozwalających na złagodzenie konfliktu, uspokojenie nastrojów” i koncentrację wysiłków na ochronie zdrowia Polaków, wezwała władze Polska Akademia Umiejętności w uchwale, przesłanej we wtorek PAP.
Polska Akademia Umiejętności (PAU) z siedzibą w Krakowie to niezależna polska instytucja naukowa, mająca status towarzystwa naukowego ogólnego.
We wtorkowej uchwale Rada PAU wyraziła „głębokie zaniepokojenie stanem nastrojów społecznych w kraju”. „Nieprzemyślane działania wywołały burzliwe protesty, a te z kolei kontrreakcję, ocierającą się o granicę użycia przemocy. Dalsza polaryzacja postaw i eskalacja konfliktu może doprowadzić do konfrontacji na dużą skalę, która w sytuacji epidemicznej spowoduje tragiczne skutki” – czytamy w dokumencie przesłanym PAP.
Rada akademii wezwała wszystkie strony konfliktu „do kierowania się rozsądkiem”, a władze „do znalezienia rozwiązań prawnych, pozwalających na złagodzenie konfliktu, uspokojenie nastrojów i koncentrację wysiłków na sprawie w chwili obecnej najważniejszej, czyli ochronie zdrowia nas wszystkich”.
W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis obowiązującej od 1993 r. Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Wniosek o rozpatrzenie tej kwestii skierowała do trybunału grupa posłów złożyła go grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji. Orzeczenie TK wywołało ostre protesty w wielu miastach w Polsce.
W związku z rozwojem wydarzeń w ciągu kolejnych dni kolejne uczelnie i przedstawiciele środowiska naukowego w Polsce apelowali m.in. o rozwagę ws. protestów, o prowadzenie dyskusji w atmosferze szacunku i poszanowania najważniejszych wartości – a także o podjęcie dialogu, uwzględniającego nie tylko polityczne racje, ale i wyniki badań naukowych, opinie kobiet, doświadczenia organizacji wspierających rodziny z dziećmi chorymi i niepełnosprawnymi. (PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl