Jak wynika z projektu stanowiska rządu, zaproponowany przez Solidarną Polskę projekt ustawy, zakładający zmniejszenie emerytur wypłacanych byłym funkcjonariuszom SB, został negatywnie oceniony przez Radę Ministrów.
Zgodnie z poselskim projektem, podstawa wymiaru świadczenia emerytalnego w przypadku wspomnianej grupy zostałaby zmniejszona z 0,7% do 0,25% za każdy rok służby. Zaoszczędzone pieniądze miałyby być przeznaczone na ofiary represji systemu komunistycznego.
Politycy SP twierdzą, iż ofiary reżimu komunistycznego nie powinny otrzymywać niższych emerytur niż ich oprawcy. Projekt wspomnianej ustawy został w styczniu skierowany do czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a także w Komisji Spraw Wewnętrznych.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
W projekcie swojego stanowiska rząd podkreśla, że przyjęte przez autorów wartości nie zostały poparte żadną argumentacją, a z powodu przyjęcia wspomnianej ustawy mocno ucierpiałyby również osoby bardzo krótko związane w przeszłości z organami bezpieczeństwa.
W wątpliwość postawiona została także przewidywana kwota pieniędzy zaoszczędzonych na przyjęciu ustawy. Według autorów projektu ustawy, oszczędności sięgnęłyby 300 milionów złotych rocznie. W tym wypadku rząd zwraca uwagę na fakt, iż nie określono metody wyliczenia tych oszczędności, ani danych, którymi posługiwali się projektodawcy.
Emerytury byłych pracowników służb PRL były już obniżane w 2010 roku. Wówczas podstawa wymiaru ich świadczeń została zmniejszona z 2,6% do obecnie stosowanego poziomu 0,7%. W przypadku zwykłej emerytury przelicznik wynosi 1,3%.