Choć pojawiają się głosy, że udało się ustalić kompromis ws. unijnego budżetu powiązanego z praworządnością, to nadal brak oficjalnego potwierdzenia. Tymczasem Peter Kapern, korespondent z Brukseli publicznego niemieckiego radia DFL opublikował w mediach społecznościowych wstępny projekt kompromisu.
Portal money.pl przetłumaczył fragmenty dokumentu prezentującego kompromis. „Rada Europejska przypomina, że Unia Europejska, jej państwa członkowskie i jej instytucje są zobowiązane do promowania i poszanowania wartości, na których opiera się Unia. W tym praworządności – zgodnie z traktatami” – czytamy.
Dalej czytamy: „Celem rozporządzenia jest ochrona budżetu Unii, w tym należytego zarządzania finansami oraz interesów finansowych Wspólnoty. Budżet Unii musi być chroniony przed wszelkiego rodzaju oszustwami, korupcją i konfliktem interesów”.
Będzie kompromis?
Z treści dokumentu wynika, że kompromis zakłada pozostawienie zapisów o mechanizmie praworządności. „Stosowanie mechanizmu warunkowości na mocy rozporządzenia będzie obiektywne, uczciwe, bezstronne i oparte na faktach, zapewniając rzetelne postępowanie, nie dyskryminujące i traktujące na równi każde państwo członkowskie” – brzmi fragment dokumentu.
Czytaj także: Brudziński: „Gdyby w Polsce była normalna opozycja a nie …. żołędne”
Jak podkreślono: „stosowanie mechanizmu będzie honorować jego subsydiarny (pomocniczy – przyp.) charakter. Środki w ramach mechanizmu będą stosowane tylko wtedy, gdy inne procedury określone w prawie Unii Europejskiej (…) nie pozwoliłyby skutecznie chronić budżetu Unii”.
Negocjacje ws. budżetu
W czwartek rozpocznie się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Przywódcy unijny omówią na nim przede wszystkim budżetowi na lata 2021-2027. Ale również tzw. funduszowi odbudowy oraz kwestii powiązania środków unijnych z oceną praworządności. Na ostatnią z tych kwestii nie zgadzają się Polska i Węgry, które grożą wetem do unijnego budżetu.
We wtorek Viktor Orban spotkał się w Warszawie z Mateuszem Morawieckim i Jarosławem Kaczyńskim. W rozmowie z Interią premier Węgier stwierdził, że oba kraje muszą bronić traktatów unijnych. „Uzyskaliśmy z Polską zgodność na wiele tematów. Węgry i Polska myślą o przyszłości Unii Europejskiej. Stanowiska się pokrywają, musimy bronić traktatów” – powiedział.
Źr. money.pl