Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował, że wkrótce powstanie specjalny fundusz, z którego wypłacane będą odszkodowania za skutki uboczne szczepień. Muller przyznał, że głównym celem powołania funduszu jest chęć przekonania do szczepień osób niezdecydowanych.
Muller na antenie TVP Info usłyszał pytanie o potencjalne skutki uboczne szczepień przeciw Covid-19. „Zgodnie z Narodową Strategią Szczepień powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał ewentualne odszkodowania, jeżeli by takie były konieczne w przypadku negatywnych skutków zaszczepienia” – powiedział.
Skutki uboczne szczepień? Będą odszkodowania
„To jest fundusz, który ma zabezpieczyć przede wszystkim takie roszczenia, które mogłyby się pojawić, ale w tej chwili, jeżeli chodzi o negatywne skutki szczepień.” – mówił Muller. „To one są wskazane w dokumentacji medycznej.” – dodał.
Czytaj także: Włochy: naukowcy twierdzą, że odkryli włoską odmianę koronawirusa
Rzecznik rządu wyjaśnił, że fundusz do wypłaty odszkodowań za skutki uboczne szczepień Sejm przyjmie w drodze ustawy. „One są bardzo niewielkie, ale mimo wszystko mogą się zdarzyć, dlatego też taka odpowiedzialność tego specjalnego funduszu, który będzie przyjęty w drodze ustawy, będzie istniała. Tak aby te wszelkie wątpliwości osób, które mają je jeszcze w tej chwili, rozjaśnić. Żeby była również kwestia odpowiedzialności finansowej ewentualnej zabezpieczona pod tym kątem” – powiedział Muller.
Szczepienia ruszyły w niedzielę
Rozpoczął się tak zwany „etap zero” szczepień na koronawirusa. Od 27 grudnia w Polsce szczepione są osoby udzielające świadczeń medycznych. To nie tylko personel medyczny, ale również diagności laboratoryjni, farmaceuci oraz wykładowcy i studenci kierunków medycznych.
Czytaj także: Jakie będą przywileje dla zaszczepionych? Znamy listę
Etap II rozpocznie się prawdopodobnie w drugiej połowie stycznia. W nim zaszczepią się osoby powyżej 60. roku życia – począwszy od najstarszych. Na tym etapie rząd zakłada również zaszczepienie pensjonariuszy domów opieki i zakładów opiekuńczo-leczniczych, służb mundurowych oraz nauczycieli. Do tej grupy dołączą również osoby „bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa”, czyli między innymi pracownicy poczty, wymiaru sprawiedliwości czy transportu publicznego.
Ostatni etap zakłada szczepienie wszystkim pozostałych obywateli powyżej 18. roku życia.
Źr. RMF FM; wmeritum.pl