Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, polska pisarka, zabrała głos ws. powieści Henryka Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy”. Jej wpis znów rozpętał dyskusję na temat tej szkolnej lektury i jej politycznej poprawności.
Pod koniec lutego dyskusję na temat lektury wzniecił poseł Lewicy Maciej Gdula. Na Twitterze zamieścił bowiem wpis, który odbił się szerokim echem w przestrzeni publicznej.
– Moja 11-letnia córka przebrnęła przez „W pustyni i w puszczy”. Nie ma chyba w polskiej literaturze podobnej perły łączącej w takim natężeniu rasizm, kolonializm i patriarchat. Kanon lektur w podstawówce nadaje się do kosza. Przestańmy męczyć i zatruwać dzieci! – pisał wówczas. Więcej TUTAJ.
Z jego punktem widzenia zgadza się najprawdopodobniej polska pisarka Katarzyna Czajka-Kominiarczuk. Ona również postanowiła zabrać głos ws. lektury. Podobnie jak Gdula zamieściła wpis w serwisie Twitter, a ten wywołał ogromną, internetową dyskusję.
Polska pisarka o „W pustyni i w puszczy”
Pisarka zauważa, że w obecnych czasach powieść Henryka Sienkiewicza, którą omawia się w szkołach, może być dla niektórych uczniów niekomfortowa. Ma to związek z multikulturalizmem.
– Ciekawe w dyskusji o „W Pustyni i W puszczy” jest to, że nikt nie zakłada, że w klasie mogą być jacykolwiek czarnoskórzy czy muzułmańscy polscy uczniowie, dla których ta lektura może być w osobisty sposób niesamowicie niekomfortowa – napisała Katarzyna Czajka-Kominiarczuk na swoim profilu społecznościowym. – Wiadomo w Polsce tylko białe katolickie dzieci – dodała.
Pod jej wpisem rozgorzała ogromna dyskusja. Wielu z internautów bezceremonialne krytykowało pisarkę, dlatego nieco później zamieściła kolejny wpis. – Tak na marginesie – rozmowy na Twitterze mają swój urok Ja: „Lektura szkolna może nie powinna wywoływać niepotrzebnego dyskomfortu części uczniów” Rozmówca „Wypad z Polski” Nie wiem jak was ale mnie to bawi. Wiecie ta typowa proporcjonalna reakcja – napisała.