Prof. John Conly główny doradca WHO i wpływowy lekarz z Kanady zwrócił uwagę, że maseczki mogą być również szkodliwe. Szybko spadła na niego ostra krytyka ze strony innych lekarzy.
Jak podaje Polsat News, prof. Conly to przewodniczący „Grupy Ekspertów ds. Badań i Rozwoju ds. Zapobiegania i Kontroli Zakażeń WHO ds. COVID-19”. To właśnie ci eksperci – na podstawie zaleceń WHO – podejmują kluczowe decyzje dotyczące pandemii w Kanadzie. Ekspert zwrócił uwagę, że maseczki mogą być szkodliwe, gdy dyskutowano nad „rozprzestrzenianiem się koronawirusa drogą powietrzną”.
Czytaj także: Liczba nowych przypadków spada! Nowe dane Ministerstwa Zdrowia
Ekspert zwrócił uwagę na problem 9 kwietnia podczas dyskusji panelowej na Uniwersytecie w Calgary. „Za każdym razem, kiedy patrzysz na korzyści, musisz spojrzeć też na szkody. Wiele z nich dotyczy noszenia maseczek. Kiedy to ignorujesz, robisz to na własne ryzyko” – mówił prof. Conly.
Co mogą powodować maseczki?
Naukowiec wyliczył jakie skutki uboczne mogą mieć maseczki. „Występuje trądzik, problemy z egzemą, zapaleniem spojówek, zatrzymaniem CO2. U kobiet w ciąży spadło stężenie O2, czyli naprawdę wiele skutków ubocznych” – wyliczał.
Polsat News zwraca uwagę, że prof. Conly określany jest mianem „legendy” przez kanadyjskie środowisko medyczne. To doświadczony profesor medycyny, przez wiele lat był szefem wydziału medycyny na Uniwersytecie Calgary oraz dyrektorem medycznym ds. Zapobiegania zakażeniom w agencji rządowej Alberta Health Services.
Czytaj także: Niedzielski: z całą pewnością można już powiedzieć, że III fala pandemii słabnie
Później o sprawę pytano profesora na antenie „CBC News”. „Dystans społeczny lub fizyczny dystans, jak to niektórzy nazywają, oraz higiena, czyszczenie i dezynfekcja powierzchni. Na tym powinniśmy się skupić” – powiedział Conly.
Krytyka
Stanowisko eksperta spotkało się z krytyką innych badaczy. „On naprawdę ma duże znaczenie w WHO i niestety sądzę, że jego myślenie wciąż tkwi w tym, co wiedzieliśmy 20 czy 30 lat temu i nie zaktualizowało tego, czego się nauczyliśmy od tamtego czasu, a zwłaszcza tego, czego się nauczyliśmy w przeciągu ostatniego roku” – skomentowała Linsey Marr, ekspert w dziedzinie przenoszenia wirusów drogą powietrzną w Virginia Tech w Blacksburg w stanie Wirginia.
Źr. Polsat News