„Choć sytuacja jest wynikiem prowokacji bezwzględnego dyktatora, nie zmniejsza to cierpienia jej ofiar. Nie zdejmuje też z nas moralnego obowiązku niesienia pomocy” – napisali członkowie Rady Naukowej Instytutu Biologii Ssaków PAN, który funkcjonuje w strefie przygranicznej. Stanowisko ws. kryzysu na granicy z Białorusią przekazano we wtorek PAP.
Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży funkcjonuje w strefie przygranicznej – objętej obecnie stanem wyjątkowym. Rada Naukowa tego instytutu przedstawiła we wtorek swoje stanowisko dotyczące „trwającego kryzysu i podejmowanych w tej sprawie działań”. Dokument podpisało 24 członków rady, reprezentujących ośrodki naukowe z całej Polski: IBS PAN, Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Instytut Ochrony Przyrody PAN, Uniwersytety: Warszawski, Jagielloński, w Białymstoku czy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
„Jesteśmy świadkami cierpienia setek ludzi poszukujących schronienia na terenie naszego kraju. Chcemy zatem wyrazić poparcie dla apeli wystosowanych przez Rady Naukowe Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz Instytutu Slawistyki PAN o natychmiastowe objęcie migrantów opieką humanitarną oraz umożliwienie organizacjom pomocowym oraz służbom medycznym działań w tym zakresie. Powtarzamy za tymi apelami, że choć sytuacja jest wynikiem prowokacji bezwzględnego dyktatora, nie zmniejsza to cierpienia jej ofiar. Nie zdejmuje też z nas moralnego obowiązku niesienia pomocy” – czytamy w stanowisku, przekazanym PAP.
Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.
Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Według danych Straży Granicznej od początku października odnotowano już ok 12,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Z informacji przekazanych przez SG wynika też, że w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców przebywa 1,7 tys. osób.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i woj. lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Rząd planuje też budowę zapory na tej granicy.
Także kwestię planowanej budowy poruszyli członkowie Rady Naukowej IBS PAN w swoim stanowisku. „Jako przyrodnicy chcemy również zwrócić uwagę na nieodwracalne skutki budowy bariery granicznej dla przyrody północno-wschodniej Polski, w tym unikatowego ekosystemu Puszczy Białowieskiej – transgranicznego obiektu światowego dziedzictwa UNESCO. Taka bariera uniemożliwi przemieszczanie się, migracje oraz przepływ genów w populacjach rzadkich i chronionych gatunków, stanie się śmiertelną pułapką dla zwierząt próbujących ją sforsować i zagrożeniem dla przetrwania izolowanych populacji. Tym samym, wzniesienie zapory może doprowadzić do usunięcia transgranicznego obszaru Puszczy Białowieskiej z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Apelujemy więc o zaniechanie budowy trwałej konstrukcji na granicy Polski lub rozważenie środków łagodzących jej negatywne oddziaływanie na zwierzęta” – napisali.
Podkreślili, że „nawet najwyższe płoty nie rozwiążą kryzysu na granicy z Białorusią, natomiast staną się trwałą barierą dzielącą kraje, ludzi i dziką przyrodę”.
Także w piątek 22 października w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej zwróciło się do rządu Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Rektorzy z tego gremium wyrazili „głębokie zaniepokojenie aktualną, trudną sytuacją humanitarną na granicy polsko-białoruskiej”. Zaapelowali też „o podjęcie wszelkich możliwych działań w zakresie zapewnienia respektowania godności i bezpieczeństwa osób szukających ochrony międzynarodowej i próbujących przekroczyć wschodnią granicę UE”.
„Apelujemy do rządu o podjęcie wszelkich możliwych działań w zakresie zapewnienia respektowania godności i bezpieczeństwa osób szukających ochrony międzynarodowej i próbujących przekroczyć wschodnią granicę Unii Europejskiej” – czytamy w stanowisku KRASP, sygnowanym przez przewodniczącego prof. dr hab. Arkadiusza Mężyka. (PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl