Z wielu badań wynika, że Omikron jest najbardziej zaraźliwym wariantem SARS-CoV-2. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być najdłuższe utrzymywanie się na skórze czy na powierzchni przedmiotów. Do takiego wniosku doszli japońscy naukowcy.
Praktycznie od początku pandemii Światowa Organizacja Zdrowia zwracała uwagę na to, że koronawirusem można zakazić się przenosząc go ze skażonej powierzchni, szczególnie w okolice oczu, nosa czy ust. Dlatego tak istotne były regularne mycie i dezynfekowanie rąk. Okazuje się, że Omikron może być tym wariantem, który na przedmiotach utrzymuje się najdłużej.
Wynikać to może ze wstępnych badań japońskich naukowców. Nie zostały one jeszcze zrecenzowane i wymagają dodatkowych ustaleń, jednak wyniki są jednoznaczne. Z obserwacji naukowców wynika, że nowe warianty SARS-CoV-2 są w stanie przetrwać na skórze i plastiku ponad dwukrotnie dłużej niż oryginalny szczep z Wuhan.
To nie wszystko. Najdłuższy wynik w badaniach uzyskał Omikron, który na plastiku przetrwał 193,5 godziny a na skórze 21,1 godziny. Może to być jedna z przyczyn, dla których najłatwiej jest się zarazić właśnie Omikronem.
Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Mamy mniej zakażeń niż wczoraj
Żr.: Medonet