Znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu – od branży petrochemicznej po branżę medyczną i spożywczą, większość przemysłowych instalacji chłodniczych nie może się bez nich obejść – mowa oczywiście o wymiennikach ciepła. Jednak jak działają i czym właściwie różnią się poszczególne wymienniki?
Wymiennik ciepła – schemat działania
Wszędzie, gdzie istnieje potrzeba skutecznego schładzania lub zamrażania produktów, znajdują zastosowanie wymienniki ciepła. Generalnie, jeśli chodzi o wymiennik ciepła, zasada działania nie jest skomplikowana i opiera się na zjawisku wymiany ciepła pomiędzy cieczami i gazami. Wykorzystanie zjawiska konwekcji i przewodzenia odgrywa kluczową rolę w urządzeniu, jakim jest wymiennik ciepła. Schematwykorzystuje ciecz lub gaz, który osiągając wysoką temperaturę, oddaje ją unosząc energię cieplną do elementu instalacji (ściany lub powierzchni rurki). W następnym kroku ciepło jest przekazywane przez ścianę rurki lub płytę i odbierane przez płyn o niższej temperaturze.
Jak widać, jeśli chodzi o wymiennik ciepła, zasada działania bazuje na właściwościach fizycznych. Kwestię tę może nieco przybliżyć fakt, że wymienniki ciepła znajdują zastosowanie również w wielu domach – wykorzystywane są m.in. w lodówkach, czy klimatyzacjach i stanowią podstawowy element ich funkcjonowania. Bardziej złożona jest kwestia odpowiedniej konstrukcji urządzenia, która zapewni jego efektywność. Sama budowa jest zazwyczaj uzależniona od indywidualnych potrzeb i konkretnego przeznaczenia danej instalacji, obecnie profesjonalni producenci oferują wymienniki ciepła na zamówienie, projektowane zgodnie z wymaganiami klienta.
Wymienniki ciepła – rodzaje
Wymienniki ciepła są zbudowane z odpowiednio dobranych materiałów, wykazujących właściwości przewodzenia energii cieplnej. W związku z postępem technologicznym rodzi się zapotrzebowanie na wymienniki ciepła na zamówienie, których poszczególne elementy zostaną zaprojektowane zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami. Wybierając producenta wymiennika, warto wiedzieć, że najnowsze, profesjonalnie wykonane instalacje wykorzystują wymienniki ciepła ze stali ciśnieniowej, która jest odporna na działanie wysokich temperatur i ciśnienia.Dobrąpraktyką stosowaną przez rzetelnych producentów jest też dodatkowe zabezpieczanie wymienników przed korozją.
Niezależnie od tego, czy pod uwagę bierze się wymienniki ciepła ze stali ciśnieniowej, czy innego materiału można wyróżnić wiele podziałów tych urządzeń, m.in. ze względu na:
- przebieg procesu chłodzenia – wymienniki kontaktowe i bezkontaktowe,
- konstrukcję – wymienniki płaszczowo-rurowe, płytowe oraz spiralne,
- rodzaj medium – wymienniki ciepła amoniakalne, CO2 i wymienniki ciepła freonowe.


Najwięcej wątpliwości budzi zazwyczaj rodzaj medium, również w tym przypadku wybór to kwestia indywidualna. Według badań oba czynniki wykazują podobne parametry z punktu widzenia wydajności, o ile cała instalacja została odpowiednio zaprojektowana.
Czyszczenie wymienników ciepła – czy to konieczne?
W związku z tym, że wymienniki ciepła funkcjonują w szczególnych warunkach, a ich eksploatacja jest intensywna, warto pamiętać o odpowiednim serwisowaniu. Osady na elementach wymiennika mogą znacząco wpłynąć na efektywność urządzenia i doprowadzić do awarii. Dostępnych jest wiele sposobów usuwania zanieczyszczeń i produktów ułatwiających czyszczenie wymienników ciepła,których wybór jest uzależniony od indywidualnych cech instalacji.Warto korzystać w tym zakresie z usług serwisowych, samodzielne czyszczenie może bowiem doprowadzić do usterek i spowodować nieodwracalne szkody.
Więcej informacji na unidex.pl
Materiał zewnętrzny partnera