Zastępca dyrektora Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Generalnej uznał, że umorzenie sprawy propagowania systemu totalitarnego przez Komunistyczną Partię Polski jest niesłuszne. Prokuratura apelacyjna w Katowicach wznowi postępowanie dotyczące zdelegalizowania KPP i przekaże ją prokuraturze rejonowej Sosnowiec-Południe.
W statucie partii jest zapis mówiący o tym, że partia jest marksistowsko-leninowska a jej ideologią jest komunizm. Partię zarejestrowano dwanaście lat temu.
Śledztwo prowadzone było w związku z sytuacją w Dąbrowie Górniczej, gdzie KPP w latach 2002-2013 propagowała ustrój totalitarny poprzez rozpowszechnianie druków. Sprawa umorzona została 29 listopada 2013 roku. Uzasadnieniem był brak ustawowych znamion czynu zabronionego.
Czytaj także: \"Pamiętaj, abyś nie prosiła ich o łaskę!\" - generał August Emil Fieldorf \"Nil\
Po uważnej analizie deklaracji ideowej, statutu i treści publikowanych przez Komunistyczną Partię Polski prokurator Elżbieta Tkaczewska-Kuk uznała, że głoszona przez KPP ideologia nie odwołuje się do totalitarnych metod i praktyk systemu komunistycznego. Według Pani prokurator celem działaczy KPP jest reprezentowanie interesów ludzi pracy i obrona ludzkiej godności. Wypowiedź Pani Tkaczewskiej-Kuk:
Działalność partii opiera się na pokojowym i dobrowolnym przekonywaniu społeczeństwa o słuszności idei i urzeczywistnianiu praw ludzi pracy. KPP nie wzywa do ’siłowego’ objęcia władzy. Wypowiadając się o walce klas, KPP propaguje pokojową walkę na platformie argumentacji słownej metodami demokratycznymi
Krzysztof Szwej piastujący stanowisko przewodniczącego Krajowego Komitetu Wykonawczego KPP odniósł się do symboliki wykorzystywanej przez jego ugrupowanie:
Odnosząc się do symboliki prezentowanej przez KPP w postaci sierpa i młota i czerwonego sztandaru jest to odwołanie się do symboliki ruchu robotniczego i historii ruchu robotniczego, a nie ustrojów totalitarnych, które powstały w późniejszym okresie
Dodał również, że według Trybunału Konstytucyjnego symbole komunistyczne w Polsce nie są zakazane.
Źródło: narodowcy.net
Fot: Wikimedia