Po wielu latach oczekiwań wreszcie się udało. Rząd Wielkiej Brytanii oficjalnie uznał Kornwalijczyków za mniejszość narodową. Oznacza to, że Kornwalijczycy zostali formalnie zrównani z Walijczykami, Irlandczykami i Szkotami.
Głównym argumentem zwolenników uznania mieszkańców Kornwalii za mniejszość narodową był fakt, że posiadają oni własną kulturę, język (kornijski – jednak większość Kornwalijczyków mówi na co dzień po angielsku) oraz odrębną historię. Dzięki temu, Kornwalijczycy uzyskali status, jaki posiadają m.in. Szkoci i Irlandczycy.
– Kornwalijczycy mają dumną historię i odrębną tożsamość. Jestem zachwycony, że byliśmy w stanie to oficjalnie uznać i nadać Kornwalijczykom taki sam status, jaki posiadają inne mniejszości w Wielkiej Brytanii – powiedział naczelny sekretarz skarbu Danny Alexander.
Jednak wymiar tej decyzji jest tylko i wyłącznie symboliczny. Większość swobód jakie zapewnia konwencja o ochronie mniejszości narodowych, zawarta jest w angielskim prawie.
W trakcie spisu powszechnego, przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii w roku 2011, za Kornwalijczyków uznało siebie 84 tysiące ludzi. Jednak, według UNESCO, od 2010 roku mieszkańcy Kornwalii posługują się językiem zaliczanym do grupy „martwych” (nieużywanych). Mimo swoistego wymazania języka kornijskiego z mapy świata, w ubiegłym roku nauczanie tego języka zostało dofinansowane przez rząd Wielkiej Brytanii, a trzech posłów Liberalnych Demokratów złożyła swoje przysięgi właśnie w tym języku.
Źródło: natemat.pl
Fot. Wikimedia