Polską ziemię najczęściej wykupują Holendrzy, Francuzi i Niemcy. Zwykle nabywają grunty rolne i leśne. Według MSW, w 2012 r. cudzoziemcy wykupili tereny o łącznej powierzchni 697 hektarów.
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, obcokrajowcy mogą nabywać polską ziemię jedynie za specjalnym pozwoleniem wydawanym przez MSW. Sprzeciw może wnieść minister obrony, a w przypadku nieruchomości rolnych minister rolnictwa. W roku 2013 wydano 320 takich pozwoleń dotyczących gruntów rolnych, leśnych oraz lokali mieszkaniowych i użytkowych, a także akcji i udziałów w spółkach będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi polskich nieruchomości.
Cudzoziemcy wykupili najwięcej ziemi w zachodniej Polsce w województwach: zachodniopomorskim (144,24 ha), lubuskim (120,43 ha), wielkopolskim (103,19 ha) i pomorskim (77,40 ha).
Czytaj także: Najwięcej polskiej ziemi trafia w ręce Holendrów
W roku 2013 MSW wydało 43 decyzje nie udzielające pozwolenia na zakup nieruchomości przez obcokrajowców. Opierano się tu głównie na braku okoliczności uzasadniających trwałe przywiązanie wnioskodawcy do Polski. Ośmiu zezwoleń nie wydano ze względu na sprzeciw Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Istnieje też możliwość nabywania nieruchomości przez cudzoziemca bez potrzeby uzyskania stosownego pozwolenia MSW. Dotyczy to np. obcokrajowców zamieszkałych na terenie Polski przez 5 lat od uzyskania karty stałego pobytu.
W roku 2013 cudzoziemcy bez obowiązku uzyskania zezwolenia wykupili 4 tys. nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni 2418 ha. Najwięcej nieruchomości nabyli obywatele: Niemiec (1946), Holandii (616), Wielkiej Brytanii (560), Ukrainy (537) i Francji (465).
>> Czytaj także: Czeka nas zalew obywateli Ukrainy?
Źródło: telewizjarepublika.pl
Fot.: Commons Wikimedia/Marek & Ewa Wojciechowscy