Europejska firma związana z chińskimi gigantami odzieżowymi uszyje 160 tysięcy mundurów dla polskiej armii. Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że ogłoszono przetarg, zgłosiły się firmy z Polski i Unii Europejskiej, a wygrała po prostu najkorzystniejsza finansowo oferta.
Komandor Janusz Walczak z Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON nie dostrzega jednak w tym żadnego problemu. Tłumaczył, że na wolnym rynku każdy przedsiębiorca zarejestrowany w Unii Europejskiej miał prawo stanąć do tego przetargu. Podkreślił także, że zwycięska firma produkuje ubrania dla wielu znanych marek odzieżowych z Europy, co gwarantuje, że jakość wykonania jest odpowiednia. Ministerstwo chętnie zamówiłoby mundury u krajowych producentów, którzy jednak nie zaoferowali w przetargu tak atrakcyjnej ceny. Zwycięzca zaproponował uszycie munduru wraz z trzyletnią gwarancją za niecałe 200 złotych, podczas gdy polskie firmy składały propozycję średnio o ponad 5 % więcej. Wynik przetargu nie satysfakcjonuje krajowych dostawców, którzy podkreślają, że trudno konkurować z firmą, która ma szwalnie w Chinach. W rozmowie z Polskim Radiem swoje niezadowolenie wyraził też publicysta wojskowy Andrzej Walentek:
Czytaj także: Arrinera Hussarya - pierwszy polski super samochód - wywiad z Łukaszem Tomkiewiczem
Pieniądze wydawane na wyposażenie uzbrojenia polskiej armii, które pochodzą z budżetu czyli z pieniędzy nas wszystkich powinny być w jak największym stopniu wydawane w Polsce i to jest oczywista rzecz rozumiana przez większość państw.
Zamówienie przewiduje dostawę kilku olbrzymich partii mundurów w wersji zimowej i letniej do końca tego roku. W sumie zwycięska firma uszyje ich blisko 160 tysięcy sztuk. Przy 160 tysiącach sztuk po 200 zł za każdą otrzymujemy kwotę 32 milionów złotych. Polskie firmy oferowały mundury 5% droższe, za które trzeba by zatem zapłacić 33,6 miliona złotych. Oszczędzono nieco ponad półtora miliona, co jakąś zdumiewającą kwotą nie jest. Czy nie można było poszukać oszczędności gdzieś indziej a na wyposażeniu polskiej armii dać zarobić polskim producentom?
Źródło: polskieradio.pl
Fot.: commons.wikimedia.org