Kim był towarzysz „Semjon”? Czy profesor Zygmunt Bauman asługuje na szacunek? Czy jako major Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego tropiąc „bandytów” rzeczywiście „bronił” bezpieczeństwa? Kim jest wygwizdany ostatnio na wykładach we Wrocławiu i w Poznaniu profesor socjologii?
Kim był „Semjon”?
Zygmunt Bauman urodził się w 1925 r. w Poznaniu jako syn kupca. W 1939 r. jego rodzina uciekła do ZSRR. W 1943 r. zapisał się na Uniwersytet w Gorki (dzisiaj Niżnyj Nowogród). Później był radzieckim milicjantem i służył w Moskwie, szybko awansując na inspektora moskiewskiej milicji. Była ona traktowana jako podległa NKWD. Później był żołnierzem w 4 Dywizji Piechoty walcząć pod Kołobrzegiem i Berlinem. Następnie podpisał zobowiązanie do współpracy jako agent – informator o pseudonimie „Semjon”. W późniejszej ankiecie deklarował, że ma polskie pochodzenie i jest bezwyznaniowy.
Chronił Bezpieczeństwo Wewnętrzne
Towarzysz „Semjon”, ideowiec został wcielony w 1953 r. do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Była to organizcja wojskowa, a w rzeczywistości zbrojne ramię partii wzorowane na radzieckim NKWD.
1 czerwca 1945 r. został zastępcą dowódcy 5. Samodzielnego Batalionu KBW i jako podporucznik był ds. polityczno – wychowawczych. Później pełnił funkcję instruktora w Zarządzie Polityczno – Wychowawczym KBW, a służbę zakończył jako major, szef Oddziału II Zarządu Politycznego KBW.
Nazwy skomplikowane nic nie mówią o jego działalności. Zamieniał on zwykłych poborowych w narzędzie zbrodniczego systemu w najkrwawszym okresie PRL.
Dokumenty towarzysza „Semjona” zostały zniszczone przy nim 6 sierpnia 1948 r. na jego prośbę. Co miał do ukrycia? Jakie miał „zasługi”?
Tropił „bandytów”
W 1947 r. dowodził grupą żołnierzy, która w ciągu 20 dni schwytała dużą liczbę „bandytów” za co został odznaczony Krzyżem Walecznych. Ci „bandyci” to z żołnierze Podziemia Antykomunistycznego. Z pewnością wielu z nich zostało osądzonych i skazanych za swe niepodległościowe postawy.
W 1946 r. wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej.
W notatce o nim znajduje się ciekawa informacja: „(…) fakt, że przez większość swego życia spędził w ZSRR i szeregach naszego wojska należy sądzić, że wpływy jego pochodzenia zostały przełamane„. Wzorujc się na tej samej notatce stwierdzamy, że był on bezinteresowny i oddany.
W informacji z 4 listopada 1947 wyczytać można, że „Ze względu na swe semickie pochodzenie, do rozpracowań używany być nie może. Na spotkanie przychodzi punktualnie i zachowuje konspirację. W życiu prywatnym bez nałogów„.
Niechciany w PRL
Później uzyskał tytuł doktora i doktora habilitowanego (1960 r.). Na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Filozofii wykładał marksizm. W 1968 r. w wyniku nagonki antysemickiej został zwolniony i opuścił kraj. Przez kolejne 3 lata wykładał w Tel Awiwie, a w latach 1979 – 1990 kierował Katedrą Socjologii w Leeds. Obecnie publikuje w Gazecie Wyborczej i Krytyce Politycznej. Napisał 68 dzieł o socjologii.
Fot. W logo: Mariusz Kubik (mariuszkubik.pl) | wikipedia.pl – Prosefor Bauman 2005 r.
IPN.gov.pl – Major Bauman w 1953 r.
IPN.gov.pl – Zygmunt Bauman w l. 40. XX w.
Więcej o autorze TUTAJ