W setną rocznicę wkroczenia do Kielc I Kompanii Kadrowej, na kieleckim Placu Wolności odsłonięto konny pomnik Józefa Piłsudskiego. W uroczystości wzięło udział ok. 2 tysięcy mieszkańców oraz zaproszeni goście m.in. Karolina Kaczorowska – wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie oraz Krzysztof Jaraczewski – wnuk Marszałka.
Obchody rozpoczęły się od uroczystego wejścia do Kielc Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, który odbył się już po raz 49. Jego uczestnicy marszu udali najpierw na Cmentarz Wojskowy przy ulicy Ściegiennego, gdzie modlili się i złożyli kwiaty na grobach legionistów i ofiar wojny bolszewickiej. Ułani na koniach poprowadzili marsz na ulicę Krakowską, przed figurą Najświętszej Marii Panny, aż do Placu Wolności.
Karolina Kaczorowska – wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie, która jest jego honorową patronką, przemówiła do zebranych:
Kilka dni temu w stulecie marszu I Kadrowej jej spadkobiercy wyruszyli chwalebnym szlakiem z Krakowa. Dziś witamy strzelców w Kielcach. Przez te kilka dni, daliście dowód swojego przywiązania do tradycji legionowej. Pokonując trudy marszu, udowodniliście, że wasz patriotyzm to nie tylko słowa, ale i czyny. Wasza wytrwałość i poświęcenie świadczy o miłości do Boga i ojczyzny. Bądźcie tacy w codziennym życiu.
Zdaniem prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego, wydarzenia sprzed 100 lat powinny napawać kielczan dumą:
Wkroczenie I Kompanii Kadrowej do Kielc to jedna z najpiękniejszych kart historii Polski. Jesteśmy dumni z postawy kielczan w tym dniu. Legionistów przywitały kwiaty, śpiew i entuzjazm. Marszałek Piłsudski był wdzięczny kielczanom za ten dzień i wielokrotnie mówił o swojej miłości do Kielc. A dziś spełniamy marzenie kielczan jeszcze sprzed II wojny światowej, marzenie, jakim jest uhonorowanie tego wielkiego Polaka pomnikiem.
Włodarz miasta nie powiedział jednak całej prawdy. 12 sierpnia 1914 r. strzelcy byli chłodno przyjęci w Kielcach – ludzie zamykali przed nimi okiennice. Zarówno ludność jak i elity administracyjne, intelektualne i kościelne przyjęli Kadrówkę niechętnie. Zebrani przez dowódcę legionów, pragnącego wywołać ogólnopolskie, antyrosyjskie powstanie, przedstawiciele miasta oświadczyli, że stoją na stanowisku kieleckiego posła Wiktora Jarońskiego, a nie Piłsudskiego. Jak wiadomo, wszelkie dalsze próby zorganizowania powstania zakończyły się pełnym niepowodzeniem. O wydarzeniach tych podczas uroczystości nie powiedziano ani słowa.
>> Czytaj także: Ojcowie niepodległości: 100. rocznica Deklaracji Jarońskiego
Pomnik powstał ze środków zgromadzonych przez Obywatelski Komitet Społeczny. Jego przewodniczący Janusz Koza podziękował znanym i anonimowym darczyńcom:
Głęboko wierzę, że ten pomnik stanie się dla kielczan i odwiedzających miasto gości, miejscem wyjątkowym, w którym można dotknąć pięknych kart historii.
W jego odsłonięciu wzięli udział: Karolina Kaczorowska, wicemarszałek sejmu Marek Kuchciński, Janusz Koza, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika, Krzysztof Jaraczewski, wnuk Józefa Piłsudskiego i prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
Postać Marszałka na Kasztance jest wykonana z brązu i umieszczona na cokole z czerwonego granitu wołyńskiego. Projektantem był warszawski rzeźbiarz Paweł Pietrusiński. W monument wmurowano urnę z ziemią pobraną z miejsc męczeństwa Polaków, m.in. Wołynia, Miednoje i Smoleńska.
Komendant Kadrówki, Jan Kasprzak, pokreślił, że wolność jest jednym darem, o który warto się bić. Przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego: Naród, który traci pamięci przestaje być Narodem, staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.
Po uroczystych przemówieniach wręczono nagrody, medale i odznaczenia. Karolina Kaczorowska i ojciec Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości otrzymali pamiątkowe ryngrafy stulecia Czynu Niepodległościowego, a prezydent Lubawskiemu replikę szabli Legionów Polskich.
W uroczystościach uczestniczyło ok. 2 tysięcy kielczan, a nawet Polonia z Ukrainy, Litwy i Brazylii. Pojawiła się również grupa osób z plakatem Romana Dmowskiego, politycznego przeciwnika Piłsudskiego, który miał inną wizję odzyskania niepodległości. Obchody zakończyło złożenie wieńców oraz uroczysty Apel Poległych.
GALERIA ZDJĘĆ:
Źródło: wmeritum.pl
Fot.: Karolina Lebiedowcz/wmeritum.pl