Kurdyjskie siły zbrojne, peszmergowie, odbiły z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego największą iracką tamę na rzece Tygrys, niedaleko Mosulu. Istniało poważne ryzyko, że terroryści wysadzą zaporę wodną co spowodowałoby powódź w niektórych miastach, m.in. w Bagdadzie. Obecnie walki trwają już w odległości 100 km od tamy.
– Zapora w Mosulu jest całkowicie wolna! – oświadczył jeden z kurdyjskich przywódców. Dodał, że dżihadyści zostali odepchnięci na odległość 100 km, w okolice miejscowości Tal Kaif. Jak podawały media, istniało poważne zagrożenie, że terroryści z kalifatu Państwa Islamskiego wysadzą zaporę wodną. Fala jaka powstałaby wówczas na rzece Tygrys sięgałaby kilku metrów co spowodowałoby zalanie niektórych irackich miast, m.in. Bagdadu.
>>Czytaj także: USA dozbroją Kurdów w Iraku
Czytaj także: Francja: Flaga Państwa Islamskiego będzie zakazana?
Zbiornik wodny przy tamie w okolicy Mosulu, zaopatruje w wodę pitną dużą część państwa. Dodatkowo na zaporze znajduje się elektrownia, która ma strategiczne znaczenie dla Iraku.
Ofensywa Kurdów
Natarcie Kurdów w kierunku Mosulu rozpoczęło się w sobotę. Rejon zapory wodnej został opanowany w niedzielę we wczesnych godzinach rannych. Dowódcy peszmergów informują o postępach armii, ale narzekają na spowolnienie natarcia przez pozostawione przez dżihadystów bomby przydrożne.
>>Czytaj także: Kurdyjski batalion kobiet szykuje się do walki z dżihadystami
Kurdowie odbili w niedzielę kilka miejscowości opanowanych przez bojowników Państwa Islamskiego. Udało się m.in. wyzwolić leżące 15 km na północ od Mosulu Batnaję i Teleskof – obie zamieszkane przez chrześcijan z prowincji Niniwa.
Amerykanie bombardują dżihadystów
Równocześnie wciąż trwają uderzenia amerykańskiego lotnictwa na pozycje dżihadystów. W niedzielę dokonano 14 udanych nalotów maszyn załogowych i bezzałogowych na cele w okolicach zapory wodnej koło Mosulu.
>>Czytaj także: Węgrzy apelują o podjęcie kwestii prześladowań chrześcijan
Naloty Stanów Zjednoczonych na pozycje wojskowe terrorystów z kalifatu Państwa Islamskiego trwają od 8 sierpnia. Umożliwiły one Kurdom rozpoczęcie ofensywy z kierunku Ibrilu, stolicy autonomicznego regionu Kurdystanu na północy Iraku.
Assad walczy z dżihadystami w Syrii
Walki z dżihadystami z Państwa Islamskiego trwają także w Syrii. W niedzielę lotnictwo sił rządowych przeprowadziło naloty na twierdzę islamistów w miejscowości Rakka. Zabito 31 terrorystów i raniono ok. 40.
>>Czytaj także: Irak: Dżihadyści dokonali masakry jazydów
Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w niedzielę siły rządowe dokonały 14 nalotów na Rakkę i 11 na miasto Tabaka.
Źródło: rp.pl
Fot.: Commons Wikimedia/Boris Niehaus