Wkrótce w Normandii zostanie odsłonięty pomnik gen. Stanisława Maczka. Będzie to replika rzeźby Tomasza Filara, która od lat stoi w Żaganiu na tamtejszym skwerze Czołgisty. Pomnik zostanie odsłonięty w rocznicę bitwy polskich czołgistów w Normandii z 1944 r.
W tym roku przypada 70. rocznica zwycięskiej bitwy w Normandii, w której brało udział ok. 16 tys polskich żołnierzy pod dowództwem gen. Maczka. Pomysł odsłonięcia pomnika podczas uroczystości jest autorstwa polskiego ambasadora we Francji Tomasza Orłowskiego. Odsłonięcie monumentu poświęconego legendarnemu dowódcy będzie głównym punktem obchodów, które odbędą się 22 sierpnia na Wzgórzu 262, gdzie walczyli polscy czołgiści.
>>Czytaj także: 120. rocznica urodzin gen. Stanisława Maczka
Pomnik jest repliką rzeźby lubuskiego twórcy Tomasza Filara, która znajduje się na żagańskim skwerze Czołgisty, w pobliżu Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych. Był to pierwszy w Polsce pomnik poświęcony gen. Maczkowi. Został odsłonięty w 2005 r. przez ówczesnego ministra obrony Jerzego Szmajdzińskiego i rtm. Witolda Deimla, ostatniego prezesa Światowego Związku Kół 1 Polskiej Dywizji Pancernej, uczestnika bitwy w Normandii.
Bitwa o Falaise była częścią alianckiej operacji Overlord, która rozpoczęła się 6 czerwca 1944 r. lądowaniem w Normandii. 8 sierpnia 1944 r. Dywizja Maczka została przeprawiona do Francji i rozpoczęła walki. Mimo strat w pierwszych dniach, polskie dywizje dotarły wspólnie z Kanadyjczykami do szosy Caen-Falaise.
W dniach 17-21 sierpnia rozpoczęła się bitwa pod Falaise, w której 1. Dywizja Pancerna generała Maczka odegrała znaczącą rolę. Polacy bronili się pomimo naporu dwukrotnie silniejszego wroga i utrzymali pozycje aż do nadejścia kanadyjskiej odsieczy 21 sierpnia. W walkach zginęło jednak 325 żołnierzy, ok. tysiąc zostało rannych, a ponad stu uznano za zaginionych. Po ofiarnej bitwie, generał Maczek osobiście odwiedzał wszystkie walczące oddziały, aby pogratulować i podziękować żołnierzom za ich trud.
>>Czytaj także: 70. rocznica bitwy pod Falaise
Gen. Stanisław Maczek był ówcześnie jednym z niewielu polskich oficerów, którzy mieli kwalifikacje do dowodzenia nowoczesnymi jednostkami pancernymi. Zapewniło to 1 Dywizji Pancernej liczne sukcesy w Normandii, Holandii i Niemczech.
Źródło: polska-zbrojna.pl
Fot.: commonswikimeda.org