Liczba bojowników terrorystycznego Państwa Islamskiego przekroczyła w sumie 80 tys. W Iraku jest ich 30 tys., a w Syrii ponad 50 tys. – donosi „Rzeczpospolita” powołując się na arabską telewizję Al-Mayadin.
Tylko w lipcu zaprzysiężono 800 Irakijczyków i Syryjczyków oraz 1100 najemników. Szkolenia wojskowe ukończyło w tym samym miesiącu 6300 rekrutów. Wielu najemników pochodzi z innych państw, w tym z Europy. Równocześnie zmniejsza się ilość bojowników powiązanego z al-Kaidą Dżabhat an-Nusra (Frontu Obrony Ludności Lewantu).
>>Czytaj także: Skąd dżihadyści z Państwa Islamskiego biorą pieniądze?
Czytaj także: USA: Jeśli dżihadyści zagrożą USA lub Europie, podejmiemy działania zbrojne
Tworzeniu licznej armii służą dżihadystom duże fundusze, które zdobywają na nielegalnym handlu ropą, dzięki finansowaniu z państw Zatoki Perskiej, haraczom i rabunkom. W zajętym Mosulu terroryści obrabowali bank centralny zdobywając tym samym ok. 425 mln. dolarów i duże ilości złota. Media okrzyknęły Państwo Islamskie mianem „najbogatszej organizacji terrorystycznej w historii”. Większość bojowników jest z pewnością sowicie opłacana.
Iran podejmie działania przeciw dżihadystom?
W środę Francja apelowała do państw arabskich – w tym do Iranu – o wsparcie w walce z kalifatem Państwa Islamskiego, który opanował rozległe tereny północnego Iraku i Syrii. Francja jest jednym z sześciu państw, które prowadzą z Iranem rokowania w sprawie jego programu nuklearnego.
>>Czytaj także: Dżihadyści dokonali egzekucji amerykańskiego dziennikarza
– Jeśli zgodzimy się zrobić coś w Iraku – powiedział Mohammad Dżawad Zarif, irański minister spraw zagranicznych – to druga strona w negocjacjach będzie musiała zrobić coś w zamian. Wszystkie sankcje nałożone na Iran w związku z jego przedsięwzięciami nuklearnymi powinny zostać zniesione w zamian za jego pomoc w Iraku –
Sukcesy Assada w walce z IS
Syryjska armia, wierna prezydentowi Basharowi Al-Assadowi, powstrzymała w tym tygodniu ofensywę dżihadystów z Państwa Islamskiego. Natarcie zmierzało w kierunku lotniska wojskowego w pobliżu miasta Tabka w syryjskiej prowincji Raqqa.
Do walk o lotnisko wojskowe Syria zaangażowała 3 tys. żołnierzy ze wsparciem lotniczym. Udało się zabić ok. 200 dżihadystów. Syryjskie naloty na pozycje terrorystów trwają już od kilku dni.
Źródło: rp.pl
Fot.: youtube.com/Al Jazeera English