Lada dzień na półki księgarskie trafi książka Damiana Małeckiego – Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Droga do zwycięstwa. Wydawca w zapowiedziach prasowych zapewnia, że ta książka wskrzesza ducha Towarzystwa Gimnastycznego sprzed dekad. Nie pozostaje nic innego, jak tylko cierpliwie czekać na końcowy efekt badań autora. Publikacja ukaże się nakładem Wydawnictwa Kasper. Portal wMeritum.pl objął nad książką Damiana Małeckiego patronat medialny.
Członkowie „Sokoła” tworzyli osobistą ochronę Ignacego Paderewskiego, w ich księgach pamiątkowych znalazły się wpisy Henryka Sienkiewicza, Marii Konopnickiej i Jana Kasprowicza, cenili ich Roman Dmowski, Józef Haller i Wojciech Korfanty. Owszem, byli sportowcami, ale do wysiłku fizycznego dodawali hart ducha, kształtowanie charakteru a nade wszystko gorący patriotyzm – oto opowieść o „Sokołach” – członkach rozległej zdyscyplinowanej organizacji, która wychowała dla Wolnej Polski całe pokolenia odważnych obywateli.
Czytaj także: Od narodzin do współczesności – 148. rocznica powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
Z mroków rozbiorów, czasów zwątpienia w sprawę polską wyłania się pęd Polaków do sportu – pierwsze strzelone bramki, pierwsza zawodowa szermierka i defilady umundurowanych „Sokołów” – niniejsza książka to szczegółowy opis fenomenu polskiego usportowienia, który był dalece bardziej rozwinięty niż dzisiaj. A może to tylko idealizowanie?
Pierwsze gniazda „Sokoła” utworzono już w 1867 roku we Lwowie. Przez długi czas działały one jedyne na ziemiach polski rozbiorowej. Z czasem na terenie Galicji zaczęły powstawać następne towarzystwa, m.in. w: Tarnowie, Stanisławowie, Przemyślu, Krakowie, Kołomyji i Tarnopolu. W latach osiemdziesiątych XIX wieku, pierwsze gniazda pojawiły się w zaborze Pruskim w: Bydgoszczy, Toruniu i Inowrocławiu. Dekadę później „Sokół” zaczął być popularny wśród młodzieży na Śląsku.
Z nadejściem II Rzeczpospolitej Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” było organizacją ogólnopolską i scentralizowaną. Członkowie „Sokoła” reprezentowali niejednokrotnie Polskę na wielu, międzynarodowych zawodach, m.in. na Igrzyskach Olimpijskich w 1928, które odbyły się Amsterdamie. Należy pamiętać, że poza rozwojem fizycznym młodzieży, Towarzystwo szerzyło wśród jego członków świadomość narodową i rozwijało postawy obywatelskie. Organizacja prowadziła ponadto przysposobienie obronne dla swoich uczestników, co okazało się nieocenione w czasie walk o niepodległość (zwycięskie Powstanie Wielkopolskie było dowodzone przez członków „Sokoła”), jak i w czasie II wojny światowej.
Nadejście Września 1939 brutalnie przerwało rozwój Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Na członków organizacja spadły ciężkie represje ze stron okupantów: niemieckiego i rosyjskiego. Po wojnie, w czasie wczesnej Polski Ludowej próbowano reaktywować Towarzystwo, co szybko nie spodobało się komunistycznym władzom i czym prędzej ją zdelegalizowano. Tradycje „Sokoła” podtrzymywano na emigracji. Po 1989 roku „Sokół” odrodził i dzisiaj jest prężnie działającą organizacją skupiającą w swych szeregach patriotycznie nastawioną młodzież.
Książkę Damiana Małeckiego można zakupić z dostawą do domu na stronie internetowej Wydawnictwa Kasper.
Czytaj także: wywiad z Piotrem Mazurem – sekretarzem lubelskiego TG „Sokół”!
Foto i źródło: informacje prasowe/Wydawnictwo Kasper.