9 listopada, w Arkadach Kubickiego w Warszawie, odbyła się Gala Wręczenia Nagród Strażnik Pamięci, organizowana przez tygodnik Do Rzeczy. Uroczystość została połączona z premierą płyty Panny Wyklęte „Wygnane”. Po raz pierwszy można było usłyszeć na żywo wszystkie utwory z tego albumu.
Strażnik Pamięci jest odznaczeniem przyznawanym przez tygodnik Do Rzeczy. Nagroda ma na celu szczególne wyróżnienie osób i instytucji, które swoimi działaniami kultywują polską pamięć historyczną. Uroczystość poprowadziła Anna Popek i Paweł Lisicki (redaktor naczelny Do Rzeczy). Statuetki wręczono w trzech kategoriach: TWÓRCA – dla autora dzieła, które bezpośrednio przyczynia się do kultywowania pamięci historycznej i jej odnawiania; INSTYTUCJA – dla organizacji, stowarzyszenia lub instytucji, która w szczególny sposób przyczynia się do podtrzymywania pamięci o wydarzeniach historycznych; MECENAS – podmiot publiczny lub prywatny, który szczególnie wspiera materialnie dbałość o historię. Nagrodę w kategorii TWÓRCA otrzymał prof. Andrzej Nowak za konsekwencję i odwagę w przedstawieniu polskiej historii w dziele pod tytułem „Dzieje Polski”. W kategorii INSTYTUCJA nagrodę otrzymał portal internetowy PolskieRadio.pl za doskonale prowadzony dział „Historia”. W kategorii MECENAS nagrodę otrzymała firma Tauron Polska Energia za swój wkład w realizację filmu o pułkowniku Kuklińskim, Jack Strong.
Po wręczeniu nagród i przemówieniach odbył się premierowy koncert, prezentujący utwory z nowego albumu Panny Wyklęte „Wygnane”. Jest to już trzecie wydawnictwo projektu, którego głównym pomysłodawcą i mózgiem jest Dariusz Malejonek we współpracy z polskimi wokalistkami różnych nurtów muzycznych. Album został wydany przez coraz prężniej działającą Fundację Niepodległości. Wraz z Maleo Reagge Rockers na scenie wystąpiły m.in. Marika, Ifi Ude, zespół „Dziewczyny”, Anna Witczak, Ania Brachaczek, Marcelina, Gonix, Lilu, Fala i Kasia Malejonek. Na koniec koncertu wystąpiła najsłynniejsza wokalistka udzielająca się na składance – Kasia Kowalska. Teksty utworów zawartych na albumie odnoszą się do motywu wygnania. Wokalistki próbują wcielić się w kobiety zesłane, walczące z chorobami, głodem i tęsknotą za ojczyzną. Na płycie więc swoje historie opowiadają żołnierki, opuszczone żony i matki, a także więźniarki obozów. Motywy tułaczki, głodu, zimna, smutku i tęsknoty wkomponowane zostały w elementy jazzu, folku, rocka. Wszystko to dopieszczono nawiązaniem do szlaku 2 Korpusu – na płycie znajdziemy wiele motywów muzycznych rodem z Bliskiego Wschodu. Wykonania na żywo były różne – jedne zachęcały do zagłębienia się w album, inne mogły nieco odpychać poprzez swoją przekombinowaną formę. W pewnym momencie można było doświadczyć dysonansu poznawczego, obserwując płytki celebrytyzm połączony z bardzo mądrym i ważnym tekstem. Na szczęście takich akcentów nie było wiele a słuchając albumu w zaciszu domowym, można ich niemal nie zauważyć. Koncert „Panien Wyklętych” był jednak wydarzeniem bardzo ciekawym i wartościowym artystycznie, tak samo zresztą jak nowy album.
Czytaj także: Premiera projektu \"Panny Wygnane\" wkrótce!
Foto: materiały prasowe.