Tak może się stać, gdy Luksemburczycy opowiedzą się za rozdziałem Kościoła od państwa w referendum, które będzie miało miejsce za 6 miesięcy. Z 274 istniejący parafii do likwidacji zostałoby przeznaczone 244.
Jak dotąd, nie wiadomo co stałoby się z kościołami i kaplicami, do których przestaliby uczęszczać wierni. W Luksemburgu jest ok. 500 świątyń katolickich.
Księża będą opłacani z kasy kościelnej
Czytaj także: Kard. Marx: teraz można dyskutować w Kościele o rozwodnikach i homoseksualistach
Obecnie to władze księstwa opłacają kapłanów i pracowników kościelnych. Tych drugich w Luksemburgu jest 236, a 274 parafie obsługuje 103 księży. Władze księstwa przeznaczają na ich płace 24 mln euro rocznie. Tak ma być jeszcze przez 8 lat. Po tym czasie to Kościół będzie opłacał pracowników kościelnych i kapłanów. Wyjątkami będą: arcybiskup i wikariusz generalny, których pensja będzie płacona z finansów Luksemburga.
Wielkie Księstwo Luksemburg tworzy jedną archidiecezję kościelną i podlega bezpośrednio papieżowi. Na terenie archidiecezji mieszka 530 tys. mieszkańców. 400 tys. to katolicy, jednak są to nieoficjalne dane.
Archidiecezja luksemburska ma powierzchnię 2,6 tys. km. kw. W 1840 r., czyli rok po usamodzielnieniu się Luksemburga, powstał tam wikariat apostolski. 27 września 1870 r. przekształcił się on w diecezję. Natomiast do rangi archidiecezji została podniesiona przez św. Jana Pawła II, 23 kwietnia 1988 r. Obecnie przewodzi jej 56-letni jezuita, Jean-Claude Hollerich (od 16 października 2011 r.). Należy on do Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).
Kard. Marx: teraz można dyskutować w Kościele o rozwodnikach i homoseksualistach
Niemieccy kardynałowie – Reinhard Marx i Walter Kasper – są zdania, że dzięki Synodowi Biskupów o rodzinie będzie można poważnie rozmawiać w Kościele o rozwodnikach i homoseksualistach. – Jeszcze przed dwoma laty wszystko to było niemożliwe – mówił kard. Marx.
Kardynał Walter Kasper i Reinhard Marx znani są z liberalnego podejścia do kwestii homoseksualizmu i Komunii św. dla rozwodników żyjących w ponownych związkach niesakramentalnych. Wypowiedzi tego pierwszego często były komentowane przez media.
Kard. Reinhard Marx podsumował w włoskim dzienniku „La Repubblica” ostatni Synod Biskupów. Wyraził radość z tego powodu, że udało się na stałe wprowadzić do Kościoła katolickiego kwestie, które jeszcze niedawno nie funkcjonowały w ogólnej dyskusji katolików.
Czytaj także: Kościół katolicki w USA przeznacza ponad 150 mld na potrzebujących