Czy polska flaga będzie zdobić Zamek na Wawelu nie tylko w święta narodowe? W internecie pojawiła się „Petycja w sprawie wywieszenia flag narodowych na Wawelu na stałe”. Inicjatorzy akcji wystosowali już pismo do dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu – prof. dr hab. Jana Ostrowskiego a z ideą utożsamia się coraz większa grupa entuzjastów.
Zwracamy się do Pana z uprzejmą prośbą rozważenia całorocznego wywieszania flag państwowych na Wawelu. Dziś dzieje się to jedynie z okazji świąt narodowych a wydaje się, że miejsce takie jak Wawel, najważniejszy zespół zabytkowy w naszym państwie, powinno być przyozdobione barwami narodowymi przez cały rok – bez przerwy.
– piszą inicjatorzy pomysłu.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Przez wieki Wzgórze Wawelskie był siedzibą monarchów, symbolem władzy państwowej i kościelnej. W czasie utraty państwowości przez Rzeczpospolitą w okresie zaborów było miejscem pielgrzymek i symbolem oczekiwania na odrodzenie się państwa polskiego. Dziś zespół Wawelu pełni funkcje muzealne, edukacyjne, turystyczne, symboliczne, duchowe i okazjonalnie państwowe. Jest wizytówką miasta i kraju. Uważamy iż mimo, że Wawel nie jest oficjalnie rezydencją urzędującego prezydenta* i nie znajdują się w nim dziś urzędy to ze względu na jego historię należałoby wywiesić na wzgórzu biało-czerwone flagi.
– argumentują w petycji.
[…] na Starym Mieście łatwo natrafimy na flagi konsulatów różnych państw a na popularnych wystawach muzealnych można spotkać się z fotografiami Krakowa z powiewającymi nad nim flagami nazistowskich Niemiec w latach 1939-1945. Taki obraz miasta i państwa mogą wywieźć z Krakowa przyjezdni. Wydaje się to nieprawidłowe.
– zwracają uwagę.
W wielu krajach barwy narodowe są mocno eksponowane w przestrzeni publicznej, wyrażając radosną dumę z przynależności do narodu i państwa. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest symbolem ojczyzny a jej wywieszenie na stałe na Wawelu może tylko ten symbol dodatkowo utwierdzić.
– podkreślają.
Na poparcie tezy entuzjaści flagi na Wawelu kierują naszą uwagę między innymi na Zamek Tropsztyn, Zamek Kazimierzowski w Przemyślu, hiszpańskie flagi przed ruinami Puerta Nuevade de Bisagra z XVI w. oraz Łuk Triumfalny w Paryżu. Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat inicjatywy mogą sprawdzić stronę wydarzenia na portalu społecznościowym Facebook.
Kraków to jedno z najstarszych miast w Polsce. Jego dzieje niemal nieodłącznie związane są z historią naszego państwa. Sympatycy przedsięwzięcia przytaczają szereg argumentów, które przemawiają za wzięciem pod rozwagę ich prośby. Petycję do dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu – prof. dr hab. Jana Ostrowskiego podpisało już ponad 1800 osób.
Czy inicjatywa znajdzie aprobatę? Przekonamy się za 2 maja, czyli w Święto Flagi. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że do tego czasu flaga będzie powiewać nad Wawelem na stałe.
Podpisz petycję ws. stałego wywieszenia flag narodowych na Wawelu
Źródło: Facebook
fot. Wizualizacje flag na Wawelu zamieszczone przez inicjatorów akcji, Wikimedia Commons