18 stycznia 2015 r., z okazji 152. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, odbyły się w Kielcach uroczystości upamiętniające Powstańców walczących w latach 1863-1865 na terenie ziemi świętokrzyskiej.
Obchody rozpoczęły się od uroczystego, przemierzającego leśne zimowe ścieżki przemarszu szlakiem Powstańców, w którym uczestniczyło ok. 200 osób – zarówno dzieci, młodzież szkolna, studenci, dorośli i osoby starsze. Uczestnicy z narodowymi flagami w dłoniach wyruszyli w dwóch grupach: z placu przy Kieleckiej Fabryce Pomp na Białogonie oraz ze skrzyżowania ulic Piekoszowskiej i Białogońskiej, by spotkać się pod krzyżem na szczycie góry Brusznia. Tam właśnie, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. odbyła się koncentracja Powstańców planujących wyzwoleńczy atak na Kielce. Na miejscu jednak okazało się, że zjawiła się ich zbyt mała liczba dlatego zrezygnowali z natarcia. Kilku z nich w drodze powrotnej zostało schwytanych przez Rosjan i straconych. Więcej ciekawych faktów historycznych dotyczących Powstania Styczniowego przedstawił uczestnikom jeden z organizatorów uroczystości – pan Roman Wijas ze Spółki Leśnej Wspólnoty Gruntowej „Białogon”. Następnie marsz skierował się w stronę Karczówki.
Obchody uświetniła obecność kilku grup rekonstrukcji historycznych. Podczas postoju na leśnej polance, rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, wcieleni za Powstańców Styczniowych, zaprezentowali charakterystyczne dla tamtej epoki elementy umundurowania i uzbrojenia. O bagnetach, lorenzach czy „Żuawach Śmierci” opowiadał prezes Stowarzyszenia – pan Zbigniew Kowalski. Dla uważnych słuchaczy przewidziano konkurs, w którym dla 3 najszybszych osób, które prawidłowo odpowiedziały na pytania, rozdano nagrody książkowe dotyczące polskiej wojskowości.
Po wejściu na teren rezerwatu Karczówka, pod pomnikiem krótką modlitwą upamiętniono bernardynów, rezydujących za czasów Powstania Styczniowego w klasztorze, zaangażowanych w działania patriotyczne. Klasztor na Karczówce pełnił bowiem funkcje zarówno punktu kontaktowego jak i szpitala. Ojcowie zaprzysięgali gotujących się do boju powstańców, leczyli rannych, przekazywali informacje wywiadowcze, a dwóch zakonników dołączyło bezpośrednio do oddziałów powstańczych, w tym Antoni Majewski, który został kapelanem oddziału Dionizego Czachowskiego. W 1864 r., za sprzyjanie Powstańcom, władze carskie dokonały karnej likwidacji klasztoru.
Kulminacją obchodów była patriotyczna Msza Święta w Kościele p.w. św. Karola Boremeusza, odprawiana na Karczówce z wielką tradycją – od 1916 r. Uczestniczyły w niej liczne poczty sztandarowe kieleckich szkół i wielu stowarzyszeń, a celebrował ks. Jan Oleszko, rektor Klasztoru. Słowem wstępu pan Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach podkreślił, że bez Powstania Styczniowego nie byłoby możliwe odbudowanie wolnej Polski w 1918 r. oraz że na etosie Powstańców Styczniowych wychowało się pokolenie walczące o niepodległość naszej Ojczyzny. Podczas homilii ks. Jan Oleszko podkreślił natomiast niezmienne od lat znaczenie wolności.
Myślę o wolności, którą żeśmy w klauna zamienili, która czasem prześmiewa nas, że tyle życia było straconego, a wy dalej kpicie ze mnie. Wolność to piękna pani, która chce zawitać o poranku do każdego domu naszego i przynosić jedno – nadzieję. Nadzieję i pokój. Czyż nie widzimy, że każdego dnia wyganiamy wolność z naszych domów?
Ostatnia część uroczystości odbyła się pod pomnikiem obok klasztornego muru, który jest zbiorową mogiłą bezimiennych Powstańców Styczniowych zmarłych na terenie Karczówki. Odczytano Apel Pamięci, rekonstruktorzy oddali salwę honorową oraz złożono wieńce. Na koniec odśpiewano Rotę wśród pirotechnicznej oprawy zorganizowanej przez lokalną młodzież.
Organizatorami uroczystości była patriotyczna młodzież z Białogonu, księża pallotyni, Stowarzyszenie Ochrony Tradycji Genius Loci „Karczówka”, Spółka Leśna Wspólnoty Gruntowej „Białogon” oraz Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.
GALERIA ZDJĘĆ:
>> Czytaj także: VII Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców [ZDJĘCIA!]
Fot.: Karolina Lebiedowicz, wMeritum.pl