Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego poziom cen w styczniu okazał się znacząco niższy od zanotowanego w analogicznym okresie rok temu. Nastąpił również spadek cen w porównaniu z grudniem.
W pierwszym miesiącu 2015 roku ceny okazały się o 1,3 proc. niższe niż rok wcześniej. W porównaniu do poprzedniego miesiąca spadek ten wyniósł 0,2 proc.
W ujęciu rocznym największy spadek cen odnotowano w transporcie – o 9,7 proc oraz w kategorii „odzież i obuwie” – 0 5 proc. Ceny żywności oraz napojów bezalkoholowych spadły o 3,9 proc r/r, natomiast ceny wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych wzrosły w ujęciu rocznym o 2,8 proc. W porównaniu do grudnia 2014 zanotowano znaczny spadek cen w dziale „odzież i obuwie” w wysokości 3,6 proc.
Czytaj także: Inflacja vs deflacja - siły przeciwstawne
Jak tłumaczy główna ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek, główne przyczyny pogłębiającej się obecnie deflacji pozostają niezmienne. Nastąpiły kolejne spadki cen żywności oraz napojów bezalkoholowych, a także cen w transporcie, ze względu na kolejne spadki cen paliw. Jest to najwyższa deflacja w historii polskiej gospodarki. Deflacja w lutym może mieć już jednak nieco mniejszą wartość, o ile w tym okresie ceny paliw będą systematycznie wzrastać.
Źródło: polskieradio.pl
Fot: pixbay.com