Od środy 31 października trwa policyjna akcja Znicz. W ramach akcji w okresie Wszystkich Świętych prowadzone są wzmożone kontrole prędkości i trzeźwości kierowców. Wczoraj Komenda Główna Policji podała, że na drogach w ciągu dwóch dni zginęły 32 osoby. Dziś KGP podsumowała czwarty dzień akcji Znicz. Niestety, bilans ofiar wzrósł. Ponadto, policja zatrzymała ponad tysiąc pijanych kierowców.
Okres „Wszystkich Świętych” to czas nie tylko zadumy i refleksji, ale także podróży na groby bliskich oddalone nawet o kilkaset kilometrów od domu. Wiąże się to jak zwykle ze zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, szczególnie w okolicach cmentarzy. Dziś KGP poinformowała, że wzrosła liczba ofiar wypadków. Można odnieść wrażenie, że wciąż wielu kierowców nie potrafi zachowywać się odpowiedzialnie. Wsiadają za kierownicę na podwójnym gazie, bądź jadą z prędkością, która zagraża bezpieczeństwu uczestników ruchu. W ramach tegorocznej akcji Znicz policja zatrzymała już ponad tysiąc pijanych kierowców. W większości to właśnie oni są sprawcami wypadków.
Wzrosła liczba ofiar. Ponad tysiąc pijanych kierowców
Jak podaje Komenda Główna Policji, od środy w wypadkach na polskich drogach zginęło aż 45 osób, zaś 427 zostało rannych.
Podkom. Robert Opas z zespołu prasowego KGP poinformował, że od 31 października do 3 listopada do północy policjanci zatrzymali 1040 pijanych kierowców. Przekazał również statystyki dotyczące wypadków.
– „Ze wstępnych danych wynika, że w sobotę 3 listopada doszło do 82 wypadków, w których 113 osób zostało rannych, a 14 osób straciło życie” – powiedział. To oznacza, że od początku akcji „Znicz”, czyli od środy, w całym kraju doszło do 353 wypadków, w których zginęło już 45 osób, a poważnie rannych zostało 427 osób.
Akcja Znicz 2018
Akcja „Znicz” to coroczna akcja funkcjonariuszy policji wspomaganych przez straż miejską, harcerzy czy żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Polega ona na wzmożonych kontrolach trzeźwości kierowców oraz kierowaniu ruchem w okolicach cmentarzy i na drogach wylotowych.
Policyjna Akcja „Znicz” rozpoczęła się w środę – 31 października, swój finał będzie miała w niedzielę 4 listopada. W tym okresie służbę pełni więcej patroli, szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Funkcjonariusze kierują ruchem, pomagają kierowcom poruszać się w rejonach nekropolii, wskazują miejsca parkingowe.
W ramach akcji Znicz funkcjonariusze ujawniają i eliminują z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu oraz reagują na wykroczenia szczególnie niebezpieczne. Chodzi tu o przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu czy nieprawidłowe wyprzedzanie.
Ponadto, policjanci sprawdzają prawidłowość przewożenia w pojeździe pasażerów. Zwracają również uwagę na prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie elementów odblaskowych.
Jak było rok temu? Podsumowanie akcji Znicz 2017
W czasie trwania akcji „ZNICZ 2017” na polskich drogach w ciągu siedmiu dni doszło do 609 wypadków. Zginęły w nim 53 osoby, a 719 zostało rannych. Przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 1821 nietrzeźwych kierujących. Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości.