Amerykańska armia poinformowała o wysłaniu sześciu bombowców B-52 Stratofortress na wyspę Guam (terytorium zależne Stanów Zjednoczonych). Maszyny są zdolne do przenoszenia ładunków nuklearnych. CNN wskazuje, że decyzja może mieć związek z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi, których gospodarzem jest Kora Południowa.
Decyzja amerykańskich sił powietrznych o wysłaniu sześciu bombowców B-52 na wyspę Guam oznacza zwiększenie siły bojowej w tym regionie. Dowództwo wyjaśnia również, że operacja ma za zadanie podtrzymać „stałą obecność bombowców” w rejonie Pacyfiku. Informacja podana przez armię uruchomiła dyskusje na temat faktycznej przyczyny wysłania bombowców w ten rejon.
Dziennikarze CNN powiązali decyzję z nadchodzącymi Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi (w Korei Południowej) i rozmowami w tej sprawie pomiędzy Seulem, a Pjongjangiem. Wcześniej, dla załagodzenia sytuacji przed zawodami, USA zrezygnowały z corocznych ćwiczeń wojskowych, które przeprowadzają wspólnie z Koreą Południową.
W mediach pojawiła się również inna hipoteza. Dziennikarze przypominają o niedawnym zgrzycie pomiędzy USA i Koreą Północną. Reżimowe media miały naśmiewać się z wpisu Donalda Trumpa na Twitterze w którym chwalił się on posiadaniem większego „guzika atomowego”. Koreańczycy nazwali takie zachowanie prezydenta USA „spazmem szaleńca”.
Czytaj także: Wojna w Afganistanie
Tymczasem okazuje się, że B-52 Stratofortress są zdolne do przenoszenia ładunków nuklearnych. Bombowce zostały skierowane na wyspę Guam, której atakiem kilkukrotnie groził Kim Dzong Un. Może to wywołać kolejne napięcia i to w okresie rywalizacji sportowców podczas Igrzysk.
B-52
Bombowiec B-52 Stratofortress jest maszyną sprawdzoną w wielu bojach. Warto przypomnieć, że został oblatany jeszcze w 1952 roku i w tym okresie trafił do amerykańskiej armii.
B-52 brały udział w wojnie wietnamskiej, w ciągu ośmiu lat zrzuciły 2,63 miliona ton bomb. Amerykanie skorzystali ze swoich bombowców także podczas operacji „Pustynna Burza” w 1991 roku, w operacji bombardowania Jugosławii w 1999 roku, w walkach w Afganistanie w 2001 roku oraz w tzw. drugiej wojnie irackiej w 2003 roku.
Od końca lipca 2008 roku rozpoczęło się wycofywanie części B-52 ze służby w amerykańskiej armii.