W Żaganiu (województwo lubuskie) odbyło się uroczyste powitanie amerykańskich żołnierzy. Przybyli oni do Polski na podstawie ustaleń szczytu NATO z lipca 2016 roku, kiedy to zapadła decyzja o wzmocnieniu tzw. wschodniej flanki.
Amerykańskich żołnierzy powitała w Polsce m.in. premier Beata Szydło oraz minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz. Premier Szydło podkreśliła wagę obecności wojsk amerykańskich dla bezpieczeństwa naszego kraju i całego regionu. – Dzisiaj mogę powiedzieć, że obecność wojsk amerykańskich tutaj w Polsce to jest właśnie kolejny krok w realizacji strategii przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wzmacniania bezpieczeństwa Polski, wzmacniania bezpieczeństwa naszego regionu – powiedziała. – Bo właśnie bezpieczeństwo jest tym podstawowym elementem, tym podstawowym pragnieniem, które każdy z nas nosi w sercu. I każda polska rodzina musi czuć się bezpiecznie w swojej ojczyźnie, a obowiązkiem polskiego państwa, obowiązkiem władz, rządu jest to bezpieczeństwo zapewnić – dodała Beata Szydło.
Z kolei szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz podkreślił, że nie tylko amerykańscy żołnierze są w Polsce, ale Polacy również walczą w różnych miejscach na świecie. – Jesteście tutaj, żeby bronić wolności, niepodległości, żeby bronić pokoju w całej Europie i na świecie, jesteśmy wam za to wdzięczni. (…) Gdy wy jesteście tutaj, wojska polskie są w Afganistanie; wtedy gdy wy jesteście tutaj, wojska polskie są w Kuwejcie i w Iraku. Wtedy, gdy wy jesteście tutaj, polskie okręty płyną tam na Morze Śródziemne, żeby bronić także południowej flanki NATO przed wszelką agresją, jakąkolwiek agresją, bo razem bronimy wolności, razem bronimy niepodległości wschodniej flanki NATO i razem bronimy niepodległości Europy – mówił szef resortu obrony.
Czytaj także: KOD-owcy usiłowali zakłócić powitanie wojsk amerykańskich w Żaganiu. Przegonili ich mieszkańcy! [WIDEO]
Amerykańscy żołnierze przybyli do Polski w myśl ustaleń zeszłorocznego szczytu NATO. 3,5 tysiąca żołnierzy z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej przywieźli ze sobą ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 pojazdów kołowych. W skład sił pancernych, które trafiły do Polski wchodzi m.in. 87 słynnych czołgów Abrams oraz 144 wozy piechoty Bradley i ponad 400 samochodów Humvee.
Jak na tle takich sił prezentuje się polskie wojsko pancerne? Dla porównania, Wojsko Polskie posiada trochę ponad 1000 czołgów, jednak połowa z tego to przestarzałe już maszyny T-72. Posiadamy za to 247 czołgów Leopard 2 (z czego niecała połowa to Leopard 2A5) oraz 232 czołgi PT-91. Do tego na wyposażeniu Wojska Polskiego znajduje się ok. 1000 Kołowych Transporterów Opancerzonych „Rosomak”, które przez cały czas dostarczane są do naszej armii oraz ponad 1000 pojazdów BWP-1, które w najbliższym czasie mają zostać zmodernizowane. Widać więc, że liczba wojsk amerykańskich w Polsce jest naprawdę znacząca. Trzeba jednak zaznaczyć, że będą one stacjonowały w różnych państwach.
.@USArmy soldiers from 3ABCT @4thInfDiv are welcomed today in Żagań, Poland ???? #StrongerTogether pic.twitter.com/jCSBegUDdR
— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) January 14, 2017
Czytaj także: Czy komunikacja miejska w Warszawie będzie bezpłatna?
Źr.: Polsat News, Twitter/US Embassy Warsaw
Fot.: Joseph A. Lambach, U.S. Marine Corps