Naukowcom z Narodowej Politechniki Ateńskiej udało się rozwikłać kolejną zagadkę związaną z Grobem Jezusa. Pomogły w tym próbki zaprawy z marmurowej płyty, która miała go przykrywać.
Pytanie, na które starano się odnaleźć odpowiedź dotyczyło tego, czy obecny kościół Grobu Bożego znajduje się we właściwym miejscu. Według pewnych hipotez miał on zostać zbudowany znacznie później, nawet dopiero w okresie wypraw krzyżowych, czyli w XI wieku. Wygląda jednak na to, że te stwierdzenia zostały właśnie obalone.
Podczas otwarcia grobowca w październiku 2016 roku, kiedy to dokonywano gruntowej renowacji kaplicy, specjaliści z Narodowej Politechniki Ateńskiej pobrali próbki zaprawy z marmurowej płyty przykrywające jaskinię. Teraz przedstawili wyniki swoich analiz. Okazuje się, że zaprawa powstała w IV wieku, za panowania cesarza Konstantyna.
Czytaj także: Zbadali grobowiec Jezusa i dokonali sensacyjnego odkrycia. Naukowcy zaskoczeni
Oznacza to potwierdzenie, że kościół Bożego Grobu znajduje się we właściwym miejscu. Oczywiście nie da się tego naukowo potwierdzić w stu procentach, jednak w VI wieku to właśnie cesarz Konstantyn rozkazał wysłanie do Jerozolimy ekspedycji, która miała odnaleźć Grób Chrystusa. Jeżeli wówczas udało się odnaleźć właściwe miejsce to obecny kościół praktycznie na pewno znajduje się w tym samym położeniu.
Czytaj także: Oto bunkier porzucony w środku lasu w Szwecji. Powstał w czasach Zimnej Wojny [WIDEO]