Andrzej Duda zabrał głos ws. sporu na linii Polska-Izrael. Jego przedmiotem jest przegłosowana przez Sejm nowelizacja ustawy IPN. Prezydent w swoim wystąpieniu w Żorach w bardzo mocnych słowach odniósł się do zarzutów sugerujących, że Polacy, jako naród, uczestniczyli w Holokauście.
Nie było żadnego udziału Polski, nie było żadnego udziału Polaków jako narodu w Holokauście. Nie było systemowego wsparcia strony polskiej dla Holokaustu, tylko walka z nim. Musimy się domagać przestrzegania tej elementarnej prawdy; to nasze prawo jako narodu, tak jak prawem Żydów jest walka z antysemityzmem – powiedział Duda podczas swojego przemówienia.
Prezydent dodał, że Polska nie wypiera się, iż niektórzy jej obywatele, „niegodziwi ludzie”, sprzedawali swoich sąsiadów za pieniądze, ale jednocześnie nie pozwoli na „oczernianie poprzez zakłamywanie prawdy historycznej i poprzez fałszywe oskarżenia”. W ostatnich dniach pod adresem naszego kraju i naszego narodu padło ich zbyt wiele – powiedział Duda nawiązując do wypowiedzi niektórych izraelskich polityków.
Duda odniósł się również do oburzającego hasła „polskie obozy śmierci”. Prezydent stwierdził, że „nie było żadnych polskich obozów zagłady, czy koncentracyjnych” i podkreślił, że jedynymi obozami, jakie istniały w tamtym okresie na terenie naszego kraju były te założone przez okupanta, czyli Niemcy.
– Musimy się domagać przestrzegania elementarnej prawdy. Tak samo, jak prawem Żydów jest walczyć z antysemityzmem, tak samo my mamy prawo walczyć z tym wielkim i straszliwym pomówieniem – Prezydent @AndrzejDuda. pic.twitter.com/qNns00NEgQ
— Kancelaria_Prezydenta (@prezydentpl) 29 stycznia 2018
Prezydent @AndrzejDuda:
– My musimy się przestrzegania tej właśnie elementarnej prawdy i tych właśnie elementarnych faktów domagać, to jest nasze prawo jako narodu!Brawo!#GermanDeathCamps #GermanDeathCampsNotPolish pic.twitter.com/Acrgm9rnXi
— Agata (@1Ragata) 29 stycznia 2018
Nowelizacja ustawy IPN
W piątek 26 stycznia Sejm przyjął nowelizację ustawy IPN. Zakłada ona, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.
#Sejm uchwalił nowelizację https://t.co/soj55dPhI7. ustawy o @ipngovpl. Zmiany mają służyć ochronie dobrego imienia Polski i Polaków. Teraz @PolskiSenat pic.twitter.com/eNNnDRKaJY
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 26 stycznia 2018
Zgodnie z zapisami ustawy surowo karane będzie również używanie sformułowania „polskie obozy śmierci”.
źródło: Telewizja Republika, Twitter
Fot. YouTube/prezydent.pl