Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w 2020 roku. Niekwestionowanym faworytem w sondażach jest Andrzej Duda. Od dłuższego czasu trwają spekulacje na temat tego, kto stanie z nim do walki. Tymczasem okazuje się, że nie jest pewne, czy urzędujący prezydent będzie ubiegał się o reelekcję.
Zaskakujące informacje przekazał Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta. – Nie jest jeszcze przesądzone, czy prezydent będzie ubiegał się o reelekcję (…) Rzeczywiście jest tak, że Andrzej Duda cieszy się dużym poparciem społecznym, chociaż z pokorą podchodzimy do sondaży. Swoją decyzję prezydent ogłosi osobiście – powiedział w „Kwadransie Politycznym” TVP1 Paweł Mucha.
Kandydatów będzie pewnie wielu. Prezydent nie śledzi spekulacji, kto w tym gronie może się znaleźć. Skupia się na realizacji swojego programu, odbywa wizyty krajowe, jest aktywny na polu międzynarodowym. Polacy to doceniają – dodał.
Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta odniósł się również do ewentualnej kandydatury Donalda Tuska. – Niewątpliwie byłby w trudnej sytuacji. Trudno znaleźć jakieś sukcesy Donalda Tuska po dwóch kadencjach na fotelu szefa Rady Europejskiej. To czas Brexitu, kryzysu migracyjnego, deficytu demokracji w UE. Byłby to więc kandydat z jednej strony oceniany przez pryzmat europejski, z drugiej z perspektywy 8-letnich rządów PO w Polsce – powiedział.
Jeśli Duda wystartuje, kto będzie jego głównym rywalem?
Barbara Nowacka w rozmowie z Wirtualną Polską wskazała, że kandydatem opozycji na prezydenta Polski będzie Rafał Trzaskowski lub Aleksandra Dulkiewicz.
Komentując jej słowa, Łukasz Mężyk z portalu 300polityka.pl w programie #Newsroom stwierdził, że nie wierzy w taki scenariusze. Wskazał, że to Władysław Kosiniak-Kamysz „będzie walczył łeb w łeb z Andrzejem Dudą”. Z kolei Kamila Baranowska z „Do Rzeczy” twierdzi, że opozycja postawi na Rafała Trzaskowskiego. Według niej Aleksandra Dulkiewicz może okazać się „za mało doświadczona”.
– „Może nie udźwignąć ciężaru kampanii. Nie wiem, czy jest na tyle też odporna psychicznie, żeby tę kampanię przejść. Kiedy wiadomo, że są wyciągane różne rzeczy, są ataki personalne. Nie wiem, czy na Kosiniaka będzie zgoda” – oceniła publicystka.
Wybory prezydenckie 2010
Wybory prezydenckie w Polsce odbywają się co 5 lat na zarządzenie marszałka Sejmu. Osoba, która chce kandydować na prezydenta musi mieć skończone 35 lat. Do zgłoszenia potrzeba poparcia co najmniej 100 000 obywateli, mających prawo wybierania do Sejmu. Zgłoszenia takiego dokonuje komitet wyborczy udzielający formalnego poparcia. Po zebraniu podpisów komitet można zgłosić Państwowej Komisji Wyborczej.
Prezydentem zostaje ten kandydat, który otrzyma w głosowaniu ponad połowę wszystkich ważnie oddanych głosów. Frekwencja nie decyduje o ważności wyborów. Jeśli I tura nie okaże się rozstrzygająca, dwa tygodnie później odbywa się II tura, w której uczestniczą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów. Osoba piastująca urząd Prezydenta może ubiegać się o reelekcję tylko raz.
Obecnie prezydentem Polski jest Andrzej Duda, który w 2015 roku pokonał w II turze wyborów Bronisława Komorowskiego, zdobywając poparcie równe 51,55 proc . Jego kadencja kończy się w 2020 roku.
Źródło: stefczyk.info, wMeritum.pl