Konstytucyjne unormowanie członkostwa Polski w Unii Europejskiej, gwarancja wieku emerytalnego i ochrona 500 plus – to tylko niektóre z pytań referendalnych ogłoszonych przez Andrzeja Dudę. W propozycji prezydenta nie brakuje również zagadnień ustrojowych.
20 lipca prezydent Andrzej Duda przedstawił propozycję 10 pytań referendalnych. W piątek do Senatu trafi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w dniach 10-11 listopada 2018 roku.
„W ostatecznej propozycji jest 10 pytań, m.in. czy Polacy są za uchwaleniem nowej konstytucji, czy są za systemem prezydenckim, gabinetowym czy pozostawieniem obecnego modelu” – powiedział Duda ogłaszając pytania.
Poniżej prezentujemy pytania referendalne:
Czytaj także: Koniec z urlopem na żądanie? Nowy Kodeks Pracy rezygnuje z tego uprawnienia!
1. Czy jest pani/pan za:
-uchwaleniem nowej konstytucji
-zmianami w obowiązującej,
-za pozostawieniem bez zmian.
2. Czy jest pan/pani za unormowaniem w konstytucji obowiązku przeprowadzenia na wniosek obywateli wiążącego referendum krajowego?
3. Czy jest pan/pani za:
-systemem prezydenckim (wzmocnienie pozycji)
-systemem gabinetowym (wzmocnienie premiera i RM i wyboru prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe)
-utrzymaniem obecnego modelu.
4. Czy jest pani/pan za:
-jednomandatowymi okręgami wyborczymi (JOW)
-pozostawieniem obecnego modelu
-połączeniem obu metod (system mieszany).
5. Czy jest pani/pan za podkreśleniem w konstytucji znaczenia chrześcijańskich źródeł państwowości polskiej oraz kultury państwa polskiego?
6. Czy jest pani/pan za konstytucyjnym unormowaniem członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO?
7. Czy jest pani/pan za zagwarantowaniem w konstytucji ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
8. Czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności 500+, ochrony kobiet ciężarnych, dzieci i osób w podeszłym wieku?
9. Czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej ochrony pracy oraz prawa do emerytury nabywanego w ustawowym wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?
10. Czy jest pani/pan za uregulowaniem w konstytucji podziału samorządów na gminy, powiaty i województwa?