W najbliższych dniach nad Polskę przybędzie arktyczne powietrze ze wschodu. W związku z silnymi mrozami, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało komunikat, w którym zaapelowało o wzmożoną czujność w tym okresie.
Prognozy na najbliższe dni nie są optymistyczne. Do Polski zbliżają się masy mroźnego powietrza, które odczujemy już w weekend. Meteorolodzy przewidują, że temperatura w niektórych miejscach w kraju może spadać poniżej -18 st. C.
W związku z atakiem mrozów komunikaty wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia I stopnia o silnym mrozie w sobotę dotyczą województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego oraz dolnośląskiego. Podobnie wygląda sytuacja w niedzielę. Z kolei w następnych dniach ma być jeszcze chłodniej, temperatura na wschodzie Polski może nawet przekroczyć poziom -20 st. C.
MSWiA apeluje o czujność
Na zapowiedzi silnych mrozów zareagowało również MSWiA. Resort w komunikacie zaapelował o rozwagę, przypominając, że w okresie od 1 listopada 2017 r. do 22 lutego 2018 r. z powodu wychłodzenia zmarło już 39 osób. W związku z ochłodzeniem urzędnicy apelują, aby zwracać uwagę na osoby, których życie może być zagrożone.
Czytaj także: Prognozy pogody przewidują atak zimy w Polsce. Najbliższe dni zapowiadają się wyjątkowo mroźnie
W związku z nadchodzącymi mrozami, służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe https://t.co/hJ2rzJryHK. 112 i 997 ➡ https://t.co/YLG5Jp2r28 pic.twitter.com/CWxRpuZbxP
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 23 lutego 2018
Resort przypomina również, że w okresie intensywnego mrozu policjanci patrolują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni i w miarę możliwości oferują pomoc.
Innym zagrożeniem, na które zwraca uwagę ministerstwo są zatrucia tlenkiem węgla. Resort przypomina, że tzw. czad jest bezwonny i bezbarwny. Zatrucie nim, prowadzi do niedotlenienia organizmu.
„Od 1 października 2017 r. do 22 lutego br. Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 3 tys. zdarzeń związanych z zatruciem czadem, w których prawie 1,8 tys. osób zostało poszkodowanych. W zdarzeniach tych 46 osób poniosło śmierć” – informuje MSWiA.
„Państwowa Straż Pożarna podkreśla, że pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla” – czytamy w komunikacie.
Służby przypominają o pierwszych objawach, które mogą świadczyć o zatruciu. Są nimi: nudności, senność i bóle głowy. MSWiA informuje, że dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed zatruciem jest zamontowanie czujnika tlenku węgla.