Środowiska medialne chcą zorganizować pikietę pod Sejmem przeciwko zmianom, które mogą utrudnić dziennikarzom poszuranie się po sejmowych korytarzach.
Przypomnijmy, że od kilku miesięcy mówi się o tym, że partia rządząca chce wprowadzić zmiany, które mogą w dużym stopniu wpłynąć na dotychczasową pracę dziennikarzy. Pretekstem do zmian był m.in. incydent z września, kiedy to doszło do szarpaniny podczas konferencji wicemarszałka – Ryszarda Terleckiego.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
To jest dla nas pewna ważna lekcja. Jak państwo wiecie trwają prace nad tym, aby uporządkować, lepiej zorganizować pracę dziennikarzy, zapewnić też lepszy komfort tej pracy, aby takie sytuacje się nie powtarzały. Będę zwracał się do Marszałka Sejmu, żeby te prace przyspieszyć. Ten incydent pokazuje, że bezpieczeństwo, zarówno państwa [dziennikarzy], jak i osób uczestniczących w konferencjach prasowych, nie jest do końca zapewniona
– mówił wtedy Terlecki.
W opinii wielu dziennikarzy chodzi po prostu o to, by uniemożliwić im m.in. zadawanie trudnych pytań. W tej sprawie skierowany został list do marszałka – Marka Kuchcińskiego, pod którym podpisało się 28 redaktorów naczelnych różnych redakcji. Szerzej o tym pisaliśmy tutaj.
Teraz dziennikarze chcą zorganizować pikietę pod Sejmem. Jeśli uda się na to uzyskać zgodę, to w czwartek, 15 grudnia, środowiska medialne będą protestować przeciwko wprowadzaniu zmian. Warto przy tym podkreślić, że plany partii rządzącej krytykują różne środowiska.
Władze Sejmu chcą ograniczyć swobodę poruszania się dziennikarzy po budynku Parlamentu. Chodzi o to, by odseparować polityków od mediów. Grupa dziennikarzy chce przeciwko temu zaprotestować. Nikt nie kazał posłom startować w wyborach, a skoro już dokonali tego wyboru, to ich obowiązkiem jest rozmowa z dziennikarzami także wtedy, gdy jest to dla nich niewygodne. Sejm to ich miejsce pracy i instytucja publiczna
– napisała na Facebooku dziennikarka „Gazety Wyborczej” – Dominika Wielowieyska. Oprócz tego zachęca do udziału w pikiecie:
Dlatego w czwartek 15 grudnia o godz. 12 chcemy urządzić pikietę pod Sejmem, o ile dostaniemy na to zgodę. Chcemy zaapelować do marszałka Kuchcińskiego, aby nie wprowadzał tego typu zmian. Zapraszamy na tę pikietę byłych i obecnych sprawozdawców sejmowych oraz byłych i obecnych dziennikarzy. Uważam, że naszym obowiązkiem jest solidarne wsparcie tych dziennikarzy, którzy na co dzień pracują dziś w gmachu na Wiejskiej. W tym proteście nieważne są sympatie polityczne i poglądy. Chodzi tylko i wyłącznie o to, by zapewnić mediom normalne warunki pracy.
Cały post Wielowieyskiej dostępny jest poniżej:
Źródło: 300polityka.pl/wMeritum.pl/Facebook.com
Fot. Wikimedia/Katarzyna Czerwińska