Jeszcze wczoraj marszałek Marek Kuchciński był krytykowany za decyzję ws. rezygnacji Sejmu z udziału w Nocy Muzeów. Dziś ogłoszono, że nie odbędzie się również Sejm Dzieci i Młodzieży. To pierwszy taki przypadek od 19 lat.
„Z przyczyn niezależnych od Kancelarii Sejmu, mając na względzie kwestie organizacyjne oraz bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynkach sejmowych, z przykrością informujemy, że podjęto decyzję o odwołaniu posiedzenia SDiM planowanego na 1 czerwca 2018 r. Za zaistniałą sytuację bardzo przepraszamy. Kancelaria Sejmu będzie informować mailowo wszystkich uczestników sesji SDiM o dalszych decyzjach” – ogłosiło Centrum Informacyjne Sejmu.
KOMUNIKAT CIS: Informacja ws. tegorocznego Sejmu Dzieci i Młodzieży ⬇️https://t.co/hIZn28nTww pic.twitter.com/UcVF8Wr8EL
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 17 maja 2018
Czytaj także: RMF FM: Posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędzie się na terenie UW
Decyzja wywołała poruszenie w mediach społecznościowych. Większość komentatorów nie ma wątpliwości – odwołanie ma związek z protestem rodziców osób niepełnosprawnych.
Sejm Dzieci i Modzieży nie odbędzie się 1 VI po raz pierwszy od 1994 r. PiS boi się, że młodzież zobaczy jak traktują niepełnosprawnych.
Jest mi wstyd, że mamy takiego marszałka. Przepraszam dzieci, które czekały od miesięcy na sesję w Sejmie. Taki mają prezent od PiS.— Jan Grabiec (@JanGrabiec) 17 maja 2018
Po prostu SKANDAL! Przez swoje zaniedbania i niemoc Marszałek Kuchciński odwołuje Sejm Dzieci i Młodzieży, imprezę do której młodzi ludzie przygotowywali się od pół roku :( https://t.co/wKjMXHtY94
— Wojtek Bakun ?? (@wojtekbakun) 17 maja 2018
Tegoroczny Sejm Dzieci i Młodzieży został odwołany. PiS pogrąża się w oparach absurdu. To władza, która boi się obywateli. Nawet tych najmłodszych.
— Robert Tyszkiewicz (@RTyszkiewicz) 17 maja 2018
Po raz pierwszy od 19 lat
Sejm Dzieci i Młodzieży to akcja propagująca parlamentaryzm wśród młodzieży. Została utworzona w 1994 roku, a jej sesja odbywał się 1 czerwca w Dniu Dziecka. Od początku istnienia tej inicjatywy, miały miejsce 23 sesje. Sejm nie zebrał się do tej pory tylko raz, w 1999 roku.
Podobnie jak zwykły Sejm, również i parlament składający się z młodzieży liczy 460 posłów. Co ciekawe, w momencie powstania była to pierwsza tego typu inicjatywa w Europie. Wkrótce przykład z Polski wzięły również inne kraje, m.in.: Portugalia, Francja, Wielka Brytania, Finlandia i Czechy.