Kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ostrzega przed schizmą jaka może dotknąć Kościół Katolicki. „Istnieje dziś poważne niebezpieczeństwo fragmentaryzacji Kościoła, podziałów w Mistycznym Ciele Chrystusa, poprzez kładzenie nacisku na narodową tożsamość Kościołów, a tym samym na ich zdolność decydowania o sobie, zwłaszcza w tak istotnych kwestiach jak doktryna i moralność.” – wyjaśniał dla stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Kardynał Sarah ostrzegł przed schizmą, w jaką może popaść Kościół. Jego zdaniem może do tego doprowadzić brak wspólnej wiary, który powoduje zamęt, rozproszenia, a ostatecznie podział. Powołał się w tym kontekście na słowa papieża Benedykta XVI o tym, że Kościół potrzebuje jedności w wierze, doktrynie i nauczaniu moralnym. Potrzebuje prymatu papieża
Kardynał zwrócił też uwagę na zagrożenie islamem. Jak tłumaczył, przez wieki wyznawcy różnych religii zgodnie żyli razem na obszarze Afryki subsaharyjskiej. Jednak gdy religia muzułmańska zaczyna przybierać formy organizacji politycznych, to zaczyna stanowić zagrożenie nie tylko dla Afryki, ale dla całego świata, któremu za wszelką cenę próbuje się narzucać.
W rzeczywistości jest on zagrożeniem przede wszystkim dla społeczeństw kontynentu europejskiego, które zbyt często nie mają już prawdziwej tożsamości i religii. Ci, którzy wypierają się wartości własnej tradycji, kultury i religii, są skazani na wyginięcie, bo zatracili motywację, całą swą siłę, a nawet wszelką wolę walki w obronie swej tożsamości. – doprecyzowywał.
Kardynał Sarah ostrzegł też przed błędem zaniedbywania działalności ewangelizacyjnej na rzecz rozwiązywania problemów społecznych. Jako przykład podał właśnie kontynent afrykański, który jest targany ciągłymi konfliktami i grabieżczą polityką mocarstw światowych. Jak przyznał, wszystkie katolickie organizacje charytatywne skupiają się jedynie na pomocy materialnej, a nie tylko ona jest ważna. Duchowny zaapelował do stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, aby zajęło się również wsparcie misji religijnych.
Źródło: gosc.pl
Fot.: Wikimedia/Greudin