Napięta sytuacja po wyborach na Białorusi była tematem nadzwyczajnego spotkania przywódców państw Unii Europejskiej. O zwołanie szczytu w związku z kryzysem zwracał się premier Mateusz Morawiecki. Postawę władz Polski docenili liderzy innych krajów, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel.
W środę, 19 sierpnia, odbyła się wideokonferencja liderów państw Unii Europejskiej. Tematem rozmów był kryzys na Białorusi, a szczyt wsparciem dla społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju.
O zwołanie szczytu apelował w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki. Jak informuje reporterka Polsat News Dorota Bawołek, postawa szefa polskiego rządu została doceniona przez przywódców państw UE.
„Na unijnym szczycie liczne podziękowania dla Polski za inicjatywę organizacji dyskusji o Białorusi szefów państw i rządów ’27′” – napisała dziennikarka. „Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i Bałtom dziękowali: kanclerz Niemiec Angela Merkel; premierzy Hiszpanii, Irlandii, Grecji, Węgier, Słowacji i Czech” – dodała.
Informację potwierdził także jeden z polskich dyplomatów w rozmowie z portalem 300polityka.pl. „Sprawująca w tym półroczu unijną prezydencję niemiecka kanclerz Angela Merkel, otwierając zdalny szczyt Rady Europejskiej podziękowała Polsce i państwom bałtyckim za inicjatywę zwołania szczytu” – czytamy w relacji.
Unijni przywódcy dyskutują o Białorusi. Morawiecki: Białoruskie społeczeństwo powinno otrzymać od UE wyraźny sygnał
Tuż po zakończeniu wideokonferencji swoimi wnioskami podzielił się premier Mateusz Morawiecki. – Cała Rada Europejska jednoznacznie potępiła przebieg wyborów i stwierdziliśmy, że te wybory powinny zostać powtórzone. One żadną miarą nie mogą być uznane za wybory uczciwie przeprowadzone, wiarygodne i nie mogą być uznane za demokratyczne – poinformował szef rządu.
W trakcie dyskusji z unijnymi przywódcami Morawiecki zasugerował, że białoruskie społeczeństwo powinno otrzymać od UE wyraźny sygnał. – Musimy przedstawić Białorusi konkretną strategię przyszłej współpracy gospodarczej – dać alternatywę od uzależnienia białoruskiej gospodarki od Rosji – mówił premier.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Na zakończenie szczytu poprosiłem o dopisanie dodatkowego punktu – o wsparcie wolnych mediów i organizacji wspierających proces demokratyzacji na Białorusi. To również część naszego planu, który przedstawiałem w #Sejm. pic.twitter.com/yT3gLPbUhw
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) August 19, 2020
Komisja Europejska przeznaczy 53 mln euro na pomoc Białorusinom. Informację przekazała mediom szefowa KE Ursula von der Leyen.
Źródło: 300polityka.pl, Polsat News, Twitter