Krzyki, szarpanina i wyrywanie sobie książek z rąk. To wszystko mogli obserwować klienci jednej z warszawskich księgarni. Na szczęście to nie kolejna promocja pokroju karpia lub schabu bez kości, lecz inicjatywa twórców akcji Czytaj PL.
Ludzie wsuwają się pod automatycznie unoszącą się bramę i wbiegają do księgarni, w której rozdawane są darmowe książki. Krzyczą, szarpią się i wyrywają je sobie z rąk. Panie, to nie są karpie do cholery! – krzyczy jedna z kobiet.
Na szczęście dantejskie sceny, które możemy obserwować na umieszczonym w sieci nagraniu, to zwykła ustawka. Stoją za nią twórcy akcji Czytaj PL, największej akcji promującej czytelnictwo w Polsce.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w kraju, a być może także i na świecie. W 2017 roku akcja jest obecna aż w 22 miastach Polski, a także w 1000 szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju. Po raz pierwszy akcja przekracza też na taką skalę granice państw – jej plakaty trafiły do 10 Miast Literatury UNESCO na całym świecie, w tym do dalekiego Dunedin w Nowej Zelandii.
Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednym z blisko 7000 nośników na terenie całego kraju. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć takie hity, jak superprodukcja „Korona śniegu i krwi” Elżbiety Cherezińskiej, „Shantaram” Gregory’ego Davida Robertsa, „Księżniczka z lodu” Camilli Läckberg, „Miasto Archipelag” Filipa Springera, „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena czy „Wstydź się!” Jona Ronsona. To kolejny wyjątkowy rok w historii akcji Czytaj PL: w ramach akcji „Upoluj swoją książkę”, organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki, plakaty akcji, umożliwiające bezpłatny dostęp do bestsellerowych e-booków i audiobooków, trafią także do 1000 szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju. Honorowy Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcja Czytaj PL jest od początku realizowana jako element programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
źródło, fot: Facebook/Czytaj PL